Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Němci chtějí stálý mechanismus pro uprchlíky

čtk, 12.10.2015

Evropská unie potřebuje stálý mechanismus na rozdělování běženců, protože Německo nemůže samo přijímat většinu uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí- v komentáři pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel to uvedli německý vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Se zavedením takového mechanismu nesouhlasí některé země EU, mimo jiné Česko.

Odpor proti stálému mechanismu na přerozdělování uprchlíků je ještě silnější než v případě jednorázového přerozdělení 120.000 běženců, které navzdory silné kritice některých členských zemí EU, schválili v září ministři vnitra EU. Jednorázové rozdělení podle Gabriela a Steinmeiera nebylo dostatečné dostatečné. "Rozhodnutí rozdělit v EU 120.000 uprchlíků je správné, ale nestačí. Potřebujeme stálý evropský mechanismus pro rozdělování běženců," napsali oba členové německé vlády.

 

Německo hledá řešení přílivu migrantů

 

"Musíme neúnavně a rozhodně pracovat na mezinárodních a zejména evropských řešeních, aby se snížil tlak, jemuž Německo čelí. K tomu potřebujeme víc důvěry v to, že národní sobectví nenabízí východisko, zatímco společný postup pomáhá všem," uvedli politici, kteří jsou předními představiteli německé Sociální demokracie.

"Stojíme na rozcestí. Před námi je kontinent, který rozdělují závory, ploty a národní sobectví. Anebo kontinent, kterému se podařilo najít společnou řeč, má jednotnou azylovou politiku a společně bojuje proti příčinám útěku," uvedli v komentáři vicekancléř a ministr zahraničí.

 

Gabriel a Steinmeier chtějí posílení FRONTEXu

 

Gabriel a Steinmeier rovněž vyzvali k personálnímu posílení evropské agentury Frontex, z níž by se podle nich měla vytvořit společná síla, která bude chránit celou vnější hranici EU. Politici žádají také sjednocení evropské azylové politiky a vytvoření jediného unijního úřadu, který bude o udělení azylu rozhodovat.

 

 

Autor: čtk