Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Co říkají evropští úředníci o své práci?

Libor Škácha, Euroskop, 2. 10. 2016
Bruselský úředník

REPORTÁŽ - Ve středu 21. 9. 2016 se v Evropském domě uskutečnila neformální debata se zástupci Evropské komise o práci v evropských institucích a o možnostech uplatnění v Bruselu pro české zájemce. Akci organizovalo Eurocentrum Praha.

Hlavním řečníkem byl Marco Onida, zástupce Generálního ředitelství pro regionální politiku, který společně se svými kolegy přiblížil život zaměstnance evropských institucí v Bruselu. Velká část jeho příspěvku byla věnována sociálně-kulturní a osobní stránce bruselského života a společenskému a vzdělávacímu zázemí, které je dostupné pro nově příchozí zástupce evropských orgánů. Připomenul i další možnosti profesního uplatnění v hlavním městě Evropy.

Rizika práce v Bruselu


Pro budoucí zaměstnance institucí EU zmínil i jistá rizika spojená s prací v Bruselu, kdy na zástupce jednotlivých států je doma častokrát nahlíženo jako na „eurobyrokraty“. Nezřídka jsou domácími politiky označováni jako ti, kdo negativně ovlivňují tvorbu domácí legislativy a kteří jen přináší další a další směrnice, upozornil Onida.

V závěrečné části debaty byl věnován prostor diskusi se studenty, kteří měli možnost se Marca Onidy a jeho kolegů zeptat na jejich osobní a profesní zkušenosti z práce pro EU, jejich pohled na profesní život v Bruselu či to, jak se k práci pro Unii dostali. Zástupci Komise se podělili o své poznatky z praxe a také studentům radili, jakým směrem je dle nich vhodné ubírat své budoucí vysokoškolské studium.

EU není bezchybná, ale stojí za to v ní žít


V diskuzi došlo i na otázky evropské integrace. Podle Onidy je nyní potřeba zahájit sebereflexi v rámci orgánů EU, zlepšit komunikaci mezi institucemi či uchovat si své postoje v otázkách lidských práv, solidarity, studentských programů Erasmus či environmentálních politik.

Onida také poukázal na kořeny projektu evropské integrace z doby po skončení Druhé světové války, kdy jeho hlavním cílem bylo udržení míru v Evropě. Dále přiznal, že si je vědom toho, že EU není bezchybná, že má svá slabá místa a limity. Zdůraznil nicméně, že přesto všechno v ní stojí za to žít.

 

Autor: Libor Škácha, Euroskop, 2. 10. 2016

Další články v rubrice

REPORTÁŽ: Jaké kosmické aktivity zajišťuje Agentura GSA?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 20. 11. 2018

V čem se Češi a Slováci v EU (ne)shodnou?

Lucie Vinařská, psáno pro Euroskop, 27. 10. 2018

REPORTÁŽ: Jak se změní evropské zemědělství?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 5. 10. 2018

REPORTÁŽ: Jaká je budoucnost české vesmírné politiky?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 20. 9. 2018