Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Milena Hrdinková zahájila konferenci o kariérních cestách do EU

Petr Pospíšil, Euroskop, 24.9.2019
Vlajky MZV

„Kariéra v EU aneb pracovní možnosti českých právníků" – tak zněl název konference, která se konala v pražském Lichtenštejnském paláci v pondělí 23. září 2019. Akci pořádala Česká společnost pro evropské a srovnávací právo ve spolupráci s Úřadem vlády ČR. Úvodní slovo pronesla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Poté se s obecenstvem podělil o svoje zkušenosti Marek Mora, viceguvernér České národní banky a bývalý vedoucí kanceláře generálního tajemníka Rady EU.

Podle Mileny Hrdinkové Evropská unie skýtá zajímavé pracovní příležitosti, pro které v Česku existuje okruh potenciálních zájemců. Ty je třeba podpořit a dělat pro ně to, co činí většina jiných členských států. Současná státní tajemnice je sama bývalou úřednicí Evropské komise a může tak dosvědčit, že proces výběru do unijních institucí je vysoce selektivní a zároveň specifický. I proto je potřeba se na něj důkladně připravit.

Hrdinková: Nenechte se odradit počátečním neúspěchem


Milena Hrdinková adresovala publiku tři rady, kterými se při konkurzech do unijních institucí řídit. Zaprvé nenechat se odradit prvním počátečním neúspěchem, zadruhé nepodcenit úvodní fázi výběrových řízení (tzv. Talent Screener – internetový dotazník s životopisnými informacemi) a zatřetí vyhledat někoho, kdo konkurzy úspěšně prošel a může uchazečům poskytnout cenná doporučení a rady.

Marek Mora má za sebou pestrou kariérní cestu unijními institucemi. Zájemci o práci v institucích si podle něj musí uvědomit několik věcí – například to, že mnohé instituce či agentury EU nesídlí v Bruselu. Především si ovšem musí vyjasnit, jaké cíle a očekávání je k unijní kariéře vedou.

Mora: Pozor na asistentské pozice


V Bruselu, sídelním městě Komise, Rady a Parlamentu, se nejvíce pracovníků přijímá na nejnižší stupeň „AD5". Povede-li se však uchazeči do „Bruselu" na tuto pozici dostat, vyhlídky kariérního postupu může mít poměrně přímočaré. Každý rok totiž probíhá standardizované hodnocení úředníků, na základě jehož výsledku „evropští úředníci" kariérně postupují.

Mora varoval před asistentskými pozicemi (označovanými zkratkou „AST") – byť se v jejich případě může výběrový proces jevit jako snazší, případný úspěch v něm může vyústit ve frustraci, neboť kariérní růst u představitelů asistentských pozic není zdaleka tak snadný jako u výše uvedené kategorie „euroúředníků".

Kariéra v EU - zahajovací panel
Účastníci zahajovacího panelu konference Kariéra v EU: zleva Marek Mora, Milena Hrdinková a moderátorka Zuzana Vikarská.

Marek Mora vyjmenoval i další způsoby, jak práci v institucích EU získat: jakožto vyslaný diplomat na Stálé zastoupení ČR při EU, člen týmu některého z europoslanců či jako národní vyslaný expert. Největšími unijními zaměstnavateli jsou Evropská komise, následuje Evropský parlament, Generální sekretariát Rady a soudní instituce sídlící v Lucemburku.

Stálý úředník může unijní kariéru až na 12 let přerušit


Nejvýhodnější je podle Marka Mory jednoznačně pracovat v institucích EU jako stálý úředník. S touto pozicí se pojí řada výhod a benefitů – zejména definitiva, ale třeba i možnost se souhlasem zaměstnavatele až na 12 let přerušit kariéru prostřednictvím neplaceného volna a věnovat se například akademické činnosti.

Ani to, když zájemci úspěšně projdou několikafázovým konkurzem, jim nezaručí jistotu zaměstnání v institucích Unie. Budou umístěni na časově omezený rezervní list a během jeho platnosti mohou dostat konkrétní pracovní nabídku, což však není automatické. Mora případným zájemcům z řad přítomných posluchačů doporučil, aby po dobu svého zařazení na rezervní seznam byli aktivní a sami oslovovali vedoucí oddělení (Head of Unit) jednotlivých generálních ředitelství, kde by měli o práci zájem, dopisy.

Rezervní seznam není výhra, musíte být aktivní a flexibilní


Dalším specifikem práce v institucích EU je rotace. Úspěšní uchazeči tak během své kariéry projdou více odděleními a někdy i více generálními ředitelstvími. I proto je podle Mory zpravidla lepší být tzv. generalistou – úředníkem s obecným zaměřením, schopným flexibilně se adaptovat na měnící se agendu. Komise, Parlament i Rada však mají i svoji právní službu, do níž vyhledávají specificky pracovníky s právnickým vzděláním.

Autor: Petr Pospíšil, Euroskop