Přejít na obsah

Vyhledávání

28/05/2015 13:46:23


Hlavní menu

Bude mít EU německo-britský motor?

Marie Bydžovská, Euroskop, 22.2.2013
Cameron a Merkelová na Evropské radě - prosinec 2012

Nejsilnější konkurent německé kancléřky Angely Merkelové pro nadcházející parlamentní volby socialista Peer Steinbrück vytknul na čtvrteční parlamentní schůzi své oponentce uzavření „nesvaté aliance“ s Davidem Cameronem na summitu EU konaném 7. a 8. února. Spojenectví Londýna s Berlínem na nedávném setkání Evropské rady komentovala i evropská média.

„Tento rozpočet je příliš malý na to, aby dosáhl cílů Evropy,“ hromoval Steinbrück na plenární schůzi Bundestagu. Kancléřku obvinil ze spoluzodpovědnosti za „škodlivý diktát úspor“ v Evropě. Vyjádřil se tak v rámci debaty o výsledcích summitu, na kterém se lídři evropských států v únoru dohodli na historicky prvním poklesu dlouhodobých výdajů EU.

Nesvatá šetřící aliance

Snížení stropu výdajů sedmiletého rozpočtu na 960 miliard eur podle socialistického lídra volební kandidátky bylo výsledkem „nesvaté aliance mezi Angelou Merkelovou a britským premiérem Davidem Cameronem, který chce opustit EU“.

„Potřebujeme partnery, kteří vidí budoucnost v Evropě, a nemáme spoléhat na ty, kteří chtějí odejít,“ dodal Steinbrück s odkazem na nedávný proslov britského předsedy vlády. V něm Cameron slíbil, že pokud jeho Konzervativní strana vyhraje příští parlamentní volby, vypíše do roku 2017 referendum o setrvání v EU. Ještě předtím bude usilovat o nové projednání podmínek britského členství v Unii.

Steinbrück také označil Merkelovou jako „last-minute“ kancléřku, protože podle něj příliš dlouho otálí s rozhodnutím. Taková taktika podle něj stojí německé i evropské daňové poplatníky víc než je nutné.

Angela Merkelová před poslanci Bundestagu naopak hájila výsledky schůzky evropských lídrů, na které přijali rozpočtový rámec EU pro období 20014-2020, jako dobrý kompromis. „Není možné v Evropě vysvětlovat, že všichni musí šetřit, jen EU ne,“ komentovala kancléřka první snížení rozpočtové rámce v celé historii EU.

Co na to média?

Podobně jako Steinbrück si souladu Merkelové a Camerona na summitu všiml i evropský tisk. Německý Die Welt poznamenal po skončení Evropské rady, že „Velká Británie již nestojí na okraji EU, ale ukázala se jako důležitý spojenec Němců“. Bruselský korespondent Süddeutsche Zeitung zase napsal, že lídři EU se snažili uspokojit Cameronovi požadavky, což ukázalo, že „EU chce udržet Británii ve svém středu“.

Zajímavý komentář jednání únorové Evropské rady přinesl nizozemský De Volkskrant: „Francouzský prezident Hollande se explicitně stavěl do pozice lídra jižní Evropy. To ještě více zvýrazňuje to, proč by pro Nizozemí bylo nevýhodné, kdyby odešla některá členská země EU. Bez Velké Británie by rovnováha sil mezi severem a jihem v EU byla narušena.“

Kritičtěji se na soulad německé a britské hlavy vlády dívala jihoevropská média. Francouzský Figaro napsal, že škrty v evropském rozpočtu zapříčinil David Cameron, kterého poté co slíbil vypsání referenda o členství v EU do roku 2017, mnozí považovali za někoho, kdo stojí na okraji EU. „Naopak se vrátil do sídla vlády jako vítěz, což zklamalo Francouze a Italy,“ dodává francouzský list. Jednání na summitu podle deníku potvrdilo „paralýzu“ francouzsko-německé osy.

Motor se zadrhává

Na rozvolnění pout mezi Francií a Německem poukazovala média při oslavách padesátého výročí podepsání Elysejské smlouvy o vzájemné spolupráci. Francouzský Le Monde je nazval „festivalem pokrytectví". Německý Spiegel podotkl, že „výročí přišlo v době, kdy se obě země hospodářsky navzájem oddalují, jejich vztah je pod politickým tlakem kvůli krizi eura a utvrzování o přátelství mnohdy zní jako prázdná fráze".

Německo-francouzská spolupráce je dlouhodobě považována za motor evropské integrace a v posledních letech byl tandem německé kancléřky a prezidenta Sarkozyho dokonce překřtěn na „Merkozyho", protože duo dvou lídrů předjednávalo všechna významná rozhodnutí v EU. Nicméně v pozadí intenzivní spolupráce politických špiček se především hospodářské modely obou zemí od sebe rychle vzdalovaly.

Od jmenování francouzského socialistického prezidenta loni v květnu začala i politická spolupráce zadrhávat. Francois Hollande zvolil jiný politický styl než jeho předchůdce a v evropských otázkách často byl blíže jihoevropským zemím než Berlínu.

Zdá se, že krize zasáhla do rozložení sil v Evropské unii. Uvidíme, jak bude vytváření zájmových koalic pokračovat. Možná, že donedávna nemyslitelné upozadění francouzsko-německého motoru spoluprací Berlína a Londýna nemusí být až zase tolik z oblasti nereálných představ.

Autor: Euroskop

Související články

e-commerce

Prouza: Je načase zbořit digitální hranice EU

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU, 28.5. 2015
Žijeme v digitálním věku. Proč to nebrat jako výsadu a nevyužít v rámci EU všech možností bez ohledu na hranice jednotlivých států?
Imigrace na italskou Lampedusu

Česká vláda: kvóty nechceme

Petr Zenkner, Euroskop, 27.5. 2015
Povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky řešením současné migrační krize. Česko s nimi proto nadále nesouhlasí a bude se v rámci EU snažit, aby...
Airbus A400M

Top 5 největších zbrojovek v EU

Ladislav Havelka, Euroskop, 27.5. 2015
Evropská unie v posledních letech nákupy zbraní spíše omezovala. Evropské zbrojní koncerny, především ty západoevropské, ale stále mají důležitý podíl na světové zbrojní produkci. Společně...
Timmermans

Timmermans píše, jak lépe tvořit právní předpisy EU

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, 25.5. 2015
Evropská komise tento týden přijala svůj program zlepšování právní úpravy, který byl jedním z deseti priorit pro rok 2015. Jeho název možná není tolik atraktivní jako názvy agend „jednotný...
Jourová, Prouza - představení doporučení Evropské komise

Jourová a Prouza představili doporučení Komise pro ČR

Marie Bydžovská, Euroskop, 20.5. 2015
Komisařka Věra Jourová a státní tajemník pro EU Tomáš Prouza představili v pondělí letošní doporučení Evropské komise pro hospodářskou politiku ČR.
Rozhovory
Experti o vztazích EU k Asii
Lucie Priknerová, Euroskop, 26.5. 2015
V souvislosti s květnovou návštěvou Federicy Mogheriniové s Jižní Koreji a v Číně jsme se zeptali odborníků, jak její cestu hodnotí