EP schválil fond na záchranu bank a pojištění vkladů


Euroskop, 15.4. 2014

Europoslanci schválili trojici opatření, která patří k hlavním bodům připravované bankovní unie. Odsouhlasili vznik záchranného bankovního fondu, principy pomoci bankám v případě úpadku včetně jejich zániku a společná pravidla pojištění vkladů klientů. Během posledního zasedání před květnovými volbami v celé EU tím parlament dal zelenou mechanismům, která mají v zemích eurozóny zabránit opakování otřesů na bankovním trhu po finanční krizi v roce 2008.

Bankovní fond

Záchranný bankovní fond, který je jádrem vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism), bude podle schváleného opatření obsahovat 55 miliard eur. Peníze do něj vloží samotné bankovní domy, které by jej měly naplnit během osmi let.

„Tato historická dohoda přispěje k oživení ekonomiky EU. Bankovní unie daňové poplatníky lépe ochrání před bankovními krizemi a pomůže bankám, aby byly opět prospěšné pro reálnou ekonomiku,“ uvedla europoslankyně a jedna z autorek schváleného návrhu Corien Wortmannová-Koolová.

Státy, které budou mimo tuto unii, zřídí v průběhu deseti let své vlastní fondy, jejichž hodnota by měla odpovídat jednomu procentu všech vkladů. Česká vláda o vstupu do bankovní unie před očekávaným přijetím eura zatím neuvažuje, a proto českých bank se dnešní rozhodnutí europoslanců příliš nedotkne. „Kritéria, která přijímá eurozóna, my splňujeme, náš bankovní sektor je zdravý,“ řekl místopředseda EP Oldřich Vlasák.

Někteří jeho kolegové ale upozornili na problém, který může bankovní unie způsobit v bankách nečlenských zemí eurozóny včetně Česka. Podle kritiků dnes přijatých norem se zvýší tlak na finance dceřiných bank vlastněných velkými bankovními společnostmi v eurozóně, které budou potřebovat peníze na naplnění záchranného fondu. „Po provedení navrhovaných změn se dceřiné společnosti stanou nástrojem vysávání likvidity do země mateřské společnosti. Zakládá se prostor pro finanční manipulace s vážnými celospolečenskými důsledky,“ odmítl dnešní úpravu jeden z polských europoslanců, jejichž země rovněž nepatří do eurozóny.

Pojištění vkladů

Parlament rovněž schválil jednotná pravidla pojištění vkladů střadatelů. Ze zákona pojištěná částka, na níž má klient banky v případě jejího krachu nárok, byla již dříve stanovena na 100.000 eur (2,75 milionu korun). Vlády jednotlivých zemí však budou nově muset zajistit, aby fond pojištění vkladů financovaly samotné banky, což nebylo ve všech členských státech pravidlem.

Evropská komise, která na principech bankovní unie dlouhodobě pracuje, dnešní rozhodnutí parlamentu přivítala jako pokrok v ochraně financí občanů EU. „Je potřeba mít společná pravidla, které zabrání tomu, aby následky bankovního úpadku platili občané,“ prohlásil ještě před hlasováním eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier, jeden z předních zastánců bankovní unie.

Dohled nad bankami

Mechanismus SRM a pojištění vkladů jsou dvěma ze tří pilířů připravované bankovní unie. Tím třetím je dohled nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují 85 procent unijního bankovního sektoru. Toho se ještě letos ujme Evropská centrální banka (ECB).

Podle dalšího z schválených opatření budou muset banky vypracovat nouzové plány, které budou sloužit jako itineráře pro případ krize a které stanoví, kdy a jak banku restrukturalizovat či zahájit řízené ukončení její činnosti.

Jednání o záchranném mechanismu bank byla velmi zdlouhavá a zástupci členských zemí EU dospěli ke kompromisu s členy EP až v březnu. Členské země původně požadovaly, aby měly banky na naplnění fondu deset let, někteří europoslanci chtěli pouhé tři roky. Schválená varianta počítá s osmi lety. „I když byl původní návrh EP ambicióznější, podařilo se zachovat podstatu této regulace, což vedlo k zásadnímu vítězství pro občany EU,“ komentoval dnešní volbu předseda parlamentu Martin Schulz.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality