Pracovní trh: EK přijala vysvětlení Berlína a Vídně

09.06.2009
čtk

Vysvětlení, proč Rakousko a Německo od prvního května plně neotevřely svůj pracovní trh osmi novějším členským státům EU, lze přijmout. Stojí za nimi totiž vážné důsledky současné hospodářské krize. Novinářům to včera po zasedání ministrů práce a sociálních věcí EU v Lucemburku řekl eurokomisař Vladimír Špidla. Ten má ve výkonném orgánu unie na starosti sociální portfolio.

Německo a Rakousko předložily v souladu se smlouvou své argumenty, na jejichž základě lze přijmout závěr, že zažívají vážné narušení svého trhu práce v důsledku obecného hospodářského propadu, řekl Špidla.

Prvního května otevřely nově brány svého pracovního trhu Belgie, Dánsko a také Norsko, které není členskou zemí Evropské unie. Německo a Rakousko tak zůstaly posledními zeměmi EU, které nějakým výraznějším způsobem chrání svůj pracovní trh. Obě tyto země totiž zamýšlejí využívat přechodná období pro vstup na pracovní trh až do 30. dubna 2011, kdy budou muset překážky bránící východním sousedům v neomezeném hledání práce rovněž definitivně zrušit.

Berlín i Vídeň o svém rozhodnutí neotevřít svůj trh naplno informovaly Evropskou komisi v dubnu. Komise od té doby studovala důvody, proč tak obě země učinily, a zda jsou zdůvodnění pro prodloužení omezení na místě, či nikoli.

Přesto, že EK vysvětlení obou zemí přijala, bude Vídeň i Berlín pod přísným dohledem, řekl Špidla. Český eurokomisař dnes zároveň na obě země apeloval, aby začaly velmi aktivně pracovat na co nejrychlejším postupném pootevírání trhu práce pracovníků do roku 2011.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek