Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Dovoz zboží v EU

Jako spotřebitel si na dovolenou můžete vzít a z dovolené bez omezení přivézt jakékoli zboží v libovolném množství pro osobní spotřebu. Jedinou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani - tabákové výrobky, alkoholické nápoje nebo pohonné hmoty. Bez dodatečných poplatků je možné v rámci členských zemí převážet limitované množství tohoto zboží pro účely osobní spotřeby.

Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly stanoveny tyto limity:

Tabák Limit osobní potřeby/os
Cigarety 800 ks
Krátké doutníky 400 ks
Doutníky 200 ks
Tabák 1 kg
Alkohol Limit osobní potřeby/os
Lihoviny 10 l
Aperitivy 20 l
Víno 90 l (max 60 l šumivého)
Pivo 110 l
Pohonné hmoty množství dopravované v běžných
nádržích zvýšené o 20 l

   

Dovezete-li si nějaké zboží z jiné členské země Unie do ČR, není už možné si nechat při příští návštěvě vrátit zaplacené DPH. DPH je tak zaplaceno při pořízení zboží v zemi nákupu.

V EU byla sjednocena záruční lhůta na spotřební zboží, která činí 24 měsíců. Došlo k tomu na základě směrnice EP a Rady č. 1999/44/ES o některých aspektech prodeje spotřebního zboží a záruk na toto zboží (konsolidované znění). Nicméně něco takového jako Eurozáruka neexistuje. Zakoupíte-li si zboží např. v Německu, budete ho muset v Německu v případě potřeby reklamovat. Má-li prodejce provozovnu i na území České republiky, můžete zkusit při prodeji domluvit místo reklamace v ČR, prodejce to pak musí zaznamenat na záruční list. Budete-li potřebovat poradit s reklamací zboží v zahraničí, obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum pro ČR (při České obchodní inspekci). 

Vstupem do EU byly na hraničních přechodech ČR zrušeny tzv. Duty-Free Shopy, kde je prodáváno zboží bez DPH a spotřební daně. Tyto obchody zůstaly pouze na mezinárodních letištích při cestách mimo EU.

Pro pohyb uvnitř EU není stanoven žádný limit pro převoz finančních prostředků v hotovosti. Takový limit ale existuje pro situace, kdy je překračováno celní území EU - pro případ dovozu i vývozu. Jedná se o situace, kdy úhrnná hodnota platných bankovek a mincí v české a jiné měně, cestovních šeků nebo peněžních poukázek směnitelných za hotové peníze, cenných papírů na doručitele nebo na řád anebo vysoce hodnotných komodit, jako jsou například drahé kovy nebo drahé kameny, přesáhne 10 000 eur.

Pokud dovezete zboží ze zemí mimo EU do ČR či jiné země Unie, budete clo platit celnímu úřadu, přičemž je uplatňován společný celní sazebník. Bezcelně lze dovézt zboží do hodnoty 175 eur u cestujícího staršího 15 let nebo 90 eur u cestujícího do 15 let. Dále 200 ks cigaret, 100 ks doutníčků, 50 ks doutníků, 250 g tabáku na kouření. Co se týče alkoholu můžete dovézt 1 litr tvrdého alkoholu, 2 litry vína nebo šumivého vína, 50 g parfému nebo 250 ml toaletní vody.

Další odkazy