Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Kalendář akcí

Název akce Projekt EuroGlobe
Datum 11.05.2009 - 20.05.2009
Typ akce Ostatní
Místo akce Praha / Praha 1 / berlinpolis e.V.
Popis akcePo svém úspěchu ve Francii a Slovinsku přichází EuroGlobe do České republiky! Spolu s širokou paletou český partnerů, mezi které patří divadelníci, básníci, hudebníci a také mládežnické organizace, zve EuroGlobe na akci s podivným názvem 180 stupňů.

 

180 stupňů odráží nápad zkombinovat neobvyklým způsobem různé žánry - program tak zahrnuje divadelní představení, jazzovou soutěž, politické debaty i slam poetry.

Inspirace pro tuto koncepci pochází z časů Williama Shakespeara. EuroGlobe staví na tradici renesančního divadla, v jehož středu byla interakce mezi publikem a herci. Vytvořením 180stupňového jeviště v londýnském divadle Globe a hraním za denního světla nastolili inscenátoři situaci, kdy se všichni mohli navzájem vidět, takže herci i diváci museli být připraveni komunikovat různými způsoby. Tato participační forma dialogu - kdy se stírá hranice mezi jevištěm a hledištěm - představuje hlavní myšlenku projektu EuroGlobe.

Svým programem chtějí organizátoři oslovit co nejrozmanitější publikum z hlediska věku, národnosti, přesvědčení, orientace, vzdělání a myšlení, a tak vytvořit v soutěžích a debatách skutečnou 180stupňovou situaci. Myšlenka 180 stupňů umožňuje jít pod povrch, zdůraznit rozmanitost a hledat (a nacházet) nové způsoby myšlení a výměny názorů v divadle, literatuře, hudbě i politice.

Kromě toho chce EuroGlobe podporovat nepřetržitý dialog mezi umělci tří zúčastněných zemí - Slovinska, Francie a České republiky - prostřednictvím sítě EuroGlobe.

Více informací na: http://euroglobe.info/

Program EuroGlobe

 

1. DIVADLO EUROGLOBE

Berlínská divadelní společnost SHAKESPEARE und PARTNER nabídne ve třech večerech tyto inscenace:

W. Shakespeare  - Timon Athénský, 15. 5. 2009 od 19 h. v divadle Rokoko (r. N. Kentrup)

W. Shakespeare - Romeo a Julie, 16. 5. 2009 v 19 h. v divadle Rokoko (r. N. Kentrup)

D. Papula - Bratři Grimmové, 19. 5. 2009 v 19 h. v divadle Rokoko (r. N. Kentrup)

Ústřední složkou projektu ve Slovinsku, Francii a České republice jsou představení dvou Shakespearových dramat a jedné hry současné německé autorky.

Představení budou v německém jazyce se simultánním překladem do češtiny.

2. EUROGLOBE "THE SOUND OF EUROPE"

BATTLE MEZI JAZZOVÝMI MUZIKANTY

EuroGlobe „The sound of Europe", 12. 5. 2009 v 21 h. v A studiu Rubín.

V každé zemi, ve které se EuroGlobe konal, byl jeden večer věnován hudební improvizaci. Ve Slovinsku a Francii se jednalo o rapové a hip-hopové battly. V České republice se uskuteční soutěž v jazzové improvizaci na téma „180 stupňů".

Ve Štrasburku se hip-hopového večera zúčastnilo 200 lidí. Během několikahodinových battlů se představilo 30 tanečníků z celé Francie. Hip-hopová federace 68, která byla hlavním partnerem a organizátorem večera, tak jasně dokázala, že hip-hop dokáže stmelit mladé lidi a to bez ohledu na jejich původ, národnost a věk. Karim Barbouchi, vítěz soutěže ze Štrasburku, přijede do Prahy, aby své umění předvedl české veřejnosti během jazzového battlu v Praze. Pro jazzový večer se Euroglobe rozhodl hlavně proto, že se jedná v České republice o velmi populární hudební žánr, který má v Praze mnohem více příznivců než hip-hop.

3. SOUTĚŽ V EUROGLOBE SLAM POETRY

EuroGlobe Poetry Slam Battle, 13. 5. 2009 v 20 h. v NOD-Roxy.

V Lublani a Štrasburku přilákala slam poetry neuvěřitelné množství umělců i početné publikum a získala si velkou pozornost. Během poslední zastávky projektu EuroGlobe ve Štrasburku se množství lidí, kteří si přišli vychutnat hru se slovy a poetickou reflexi Evropy, do kavárny Troc'afe málem nevešlo. Vítězka ze Štrasburku, Eli Finbergová, se v Praze zúčastní české EuroGlobe Slam Poetry. Spolu s pražskou scénou slam poetry uspořádá EuroGlobe soutěž na téma 180 stupňů, kde budou slova zpochybňovat, formulovat a zkoumat způsob, jakým se v dnešní Evropě chováme a vzájemně se ovlivňujeme.

4. EUROGLOBE MÍŘÍ DO POLITIKY

Tisková konference o prevenci a boji proti obchodu s lidmi

Konference proběhne v českém jazyce 18. 5. 2009 od 14 h.v Divadelním Ústavu.

Euroglobe si vás dovoluje společně se svým českým partnerem - organizací La Strada - pozvat na tiskovou konferenci k tomuto palčivému a citlivému tématu. Tisková konference se soustředí na tyto hlavní body:

  • Diskuse o aktuální politické situaci - vazby mezi současnou ekonomickou krizí a obchodem s lidmi.
  • Příprava mezinárodního dne EU - „Antitrafficking day", který připadne na 18. října 2009.

Společná iniciativa a PR nevládních organizací v Praze a jejich podpora ze strany státních orgánů.

Agora EuroGlobe

Současné priority českých nevládních organizací

Agora Euroglobe, 12. 5. 2009 v 17 h. v A Studiu Rubín

EuroGlobe je příležitostí k setkáním, výměně názorů a diskusi o společnosti, ve které žijeme, místo pro aktivní občanskou účast. Agora nabízí prostor, kde mohou mládežnické organizace presentovat své priority a kde budou mít i příležitost informovat o svých cílech evropské politiky jen několik týdnů před volbami do Evropského parlamentu.

Akce je pořádána společně s Českou radou dětí a mládeže - zastřešující organizací, která sdružuje téměř 100 mládežnických organizací. Všechny členské organizace Rady budou vyzvány, aby využily Agoru k předložení svých plánů v rámci budoucí Evropy. Budou mít jedinečnou příležitost debatovat s významnými pozvanými hosty z řad Evropské komise, poslanců Evropského parlamentu a předsednictva Evropského fóra mládeže. Ze setkání bude natočen dokument, který bude presentován jak těm, kdo na nejvyšší úrovni EU rozhodují o této problematice, tak zástupcům společenských organizací z celé Evropy.

Pozvánku si můžete stáhnout zde.