Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Kalendář akcí

Název akce Výstava Židé v boji a odboji v Pardubickém kraji
Datum 01.01.2019 - 28.06.2019
Typ akce Ostatní
Místo akce Pardubický kraj
Popis akceEurocentrum Pardubice ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR a Sdružením židovských odbojářů a vojáků v Praze nabízí možnost zapůjčení putovní výstavy Židé v boji a odboji a uskutečnění doprovodného programu ke stejnojmennému projektu přímo ve Vaší škole – to vše bezplatně a po celý školní rok 2018/2019.

Kdo jsou Židé v boji a odboji?

Nastolené utrpení Židů v letech 1938-1945, završené tragédiemi ve vyhlazovacích táborech, doposud zastiňuje skutečnost, že českoslovenští Židé se nepoddali údělu pronásledované komunity, a přes stupňovaný teror se zapojili do odboje v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Tisíce z nich - muži i ženy - se při první příležitosti staly příslušníky československé armády a se zbraní v ruce bojovaly proti nacismu a fašismu na všech frontách druhé světové války. 

Cílem výstavy je prezentování Židů nejen jako obětí, ale také jako lidí, kteří se bránili násilí, jakmile o něm věděli. Vždyť tolik Židů odcházelo do internace, aniž by tušili, co je čeká! Stavíme se proti lži o tom, že tito lidé šli jako ovce, smířeni s tzv. konečným řešením. 

Informace, které jsou výsledkem dlouholeté práce historiků, jejichž práce na tomto tématu není dosud uzavřena, dokazují, že Židé se zúčastnili bojů proti nacismu a fašismu se zbraní v ruce  v překvapivě vysokém počtu. Výstava Židé v boji a v odboji to potvrzuje.

Výstava je výsledkem realizace širšího stejnojmenného projektu. Byla zkrácena pro vystavení v prostorách Atria Parlamentu ČR v roce 2004. Později byla v plném rozsahu vystavena v různých městech (muzeích, školách, synagogách apod.) po celé České republice, v Českém centru v Tel Avivu v Izraeli a v Bratislavě.

Autory výstavy jsou přední česko-slovenští historikové, PhDr. Zlatica Zudová-Lešková, CSc. a PhDr. Jan Němeček, DrSc., z Historického ústavu AV ČR. 

Výstava je majetkem Sdružení židovských odbojářů a vojáků v Praze, Maiselova 18, Praha 1. 

Výstava probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Nadace Židovské obce v Praze. 

Bližší informace o projektu naleznete v této pozvánce.

Co nabízíme?

Zdarma Vám nabízíme zapůjčení výstavy ve formátu A3Výpůjční období pro jednu školu je stanoveno maximálně na 1 měsíc. V průběhu Vámi zvoleného výpůjčního období bude rovněž možné promítání dokumentárního filmu Sedm světel Olgy Sommerové, díky němuž budou studenti seznámeni s obdobím druhé světové války, problematikou nacistických restrikcí v období protektorátu a zapojením československých Židů do odboje v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Výstavu a DVD je možné zaslat na adresu Vaší školy, nebo po domluvě s pracovníkem Eurocentra vyzvednout přímo v Eurocentru Pardubice na níže uvedené kontaktní adrese.

V případě Vašeho zájmu o zapůjčení této unikátní výstavy kontaktujte Eurocentrum Pardubice e-mailem: boukalova.lucie@vlada.cz, či telefonicky: (+420) 466 610 110.