Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Zpověď Evropanky
Aneb jak se rozhoduje o nás bez nás
Jana Hybášková
Nakladatel Rybka Publishers 2009

Europoslankyně Jana Hybášková, původní profesí arabistka a diplomatka, se ve své Zpovědi Evropanky pokouší čtenářům přiblížit, jak se „v Bruselu dělá politika“ a co se odehrává na povrchu i uvnitř největšího zákonodárného sboru na světě. Nabízí svůj neobvykle otevřený osobní pohled do „kuchyně“ u nás málo známého Evropského parlamentu.

ANOTACE

„Vysvětlovat, v čem tkví práce Evropského parlamentu, kde se rozhoduje o evropské budoucnosti, je těžké," říká Jana Hybášková a dodává: "Někdy mám pocit, že to skoro nikoho nezajímá. Ani novináře ne. Na druhou stranu často slýchávám: 'Proč o tom nenapíšete, proč nikdo neví, jak to vlastně funguje? Co tam ve skutečnosti čeští poslanci dělají? Proč o tom nevíme?'"

Tuto knížku prý Jana Hybášková napsala proto, aby se novináři mohli lépe ptát, aby všichni ti, kdo jsou Evropané, nebo se rozhodují být Evropany, věděli, že "nikdo jiný než my sami nerozhoduje bez nich a za ně."

Jana Hybášková, nar. 1965, je poslankyně Evropského parlamentu. Je zakladatelkou Evropské demokratické strany a členkou politického klubu Evropské strany lidové. Ve své práci v Evropském parlamentu se věnuje hlavně bezpečnostní a zahraniční politice.

Jako arabistka, která strávila patnáct let v diplomatických službách Československa a České republiky, jako velvyslankyně v Kuvajtu a v Iráku v době irácké operace, věnuje maximum svého úsilí bezpečnostním otázkám a stabilitě Blízkého východu.

Jako předsedkyně delegace pro vztahy mezi Izraelem a EU Evropského parlamentu napomohla sblížení a zlepšení vztahů mezi Evropou a Izraelem.

Je manželkou sociologa Ivana Gabala a maminkou dvou dospívajících dcer. Miluje pouště, hory, otevřený prostor a nadhledy. Když se nepřemisťuje, ráda se stará o zahradu, psa a vaření. 

Jana Hybášková: Zpověď Evropanky aneb Jak se rozhoduje o nás bez nás, vydání první, 216 stran, vázaná vazba, Rybka Publishers 2009.