Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Původ a smysl národního zájmu
Analýza legitimity jednoho politického konceptu
Petr Kratochvíl
Nakladatel CDK 2010

Petr Kratochvíl přináší v této publikaci čtivou analýzu jednoho z nejaktuálnějších konceptů politické teorie - národního zájmu.

ANOTACE

Jeho cílem je především kriticky se vyrovnat se současným pojetím národního zájmu a poukázat na vztah národního zájmu a politické legitimizace. Tento vztah byl histo­ricky pro konceptualizaci národního zájmu zcela klíčový.

Ovšem v průběhu 20. století se vazba mezi zájmem politického společenství a jeho legitimitou přerušila, což s sebou neslo řadu negativních důsledků. Studie se snaží tuto vazbu obnovit a dokládá potřebnost nového pojetí národního zájmu jak v (mezinárodní) politické teorii, tak i v politické praxi.

Ing. Mgr. Petr Kratochvíl, Ph.D. pracuje jako zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Přednáší na řadě univerzit, např. na Vysoké škole ekonomické a Metropolitní univerzitě Praha. Je šéfredaktorem odborného časopisu Perspectives, The Review of International Affairs a předním českým expertem na poli teorie mezinárodních vztahů a teorie evropské integrace. Je autorem zhruba šesti desítek monografií, editovaných knih, kapitol a odborných statí.

Petr Kratochvíl: Původ a smysl národního zájmu. Analýza legitimity jednoho politického konceptu, 212 stran, brožovaná vazba, CDK 2010.