Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Evropa pozdního středověku 1300-1500
Denis Hay
Nakladatel Vyšehrad 2010

Další ze svazků edice Dějiny Evropy zachycuje dvě staletí, během nichž se dosavadní jednota křesťanské Evropy začala drolit.

ANOTACE

Denis Hay (1915-1994), dlouholetý profesor na univerzitě v Edinburghu a specialista na dějiny italské renesance, přibližuje bouřlivé období evropských dějin poznamenané válkami, náboženskými nepokoji, ale i významnými objevy a cestami, které zásadním způsobem rozšířily obzor Evropanů.

Zvláštní pozornost věnuje renesanci a renesanční kultuře, vzniku a rozvoji literatury v národních jazycích, ale i dějinám hospodářským – mezinárodnímu obchodu a bankovnictví, či dějinám církevním – vztahu mezi papežstvím a konciliárním hnutím. Sledovány jsou nejen dějiny „centra“, ale i „periferií“ Evropy – zemí Evropy střední a východní, včetně zemí českých, které právě v tomto období výrazně ovlivnily chod celoevropské historie. 

Denis Hay: Evropa pozdního středověku 1300-1500, vydání první, název originálu: Europe in the Fourteenth and Fifteenth and Centuries, překlad: Kateřina Brabcová, Jindřich Manďák, 480 stran, vázaná vazba, Vyšehrad 2010.