Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Moje Evropa
Jurij Andruchovyč – Andrzej Stasiuk
Nakladatel Periplum 2010

Moje Evropa má v pojetí spisovatelů Jurije AndruchovyčeAndrzeje Stasiuka v sobě něco z dobrodružných příběhů dávných staletí, které se za dlouhých večerů sdělovaly převážně vyprávěním.

ANOTACE

Za takovýchto nekonečných večerů byl ostatně kdysi zavdán i podnět k sepsání této knížky, ke zmapování podivuhodně nestálého středoevropského prostoru na samém konci bouřlivého 20. století. Moje Evropa je společná dobrodružná výprava dvou přátel do tajůplného a takřka neprobádaného nitra kontinentu.

Je to jednak výprava proti proudu minulého času, o jehož revizi se formou fragmentární rodinné kroniky pokouší přední ukrajinský spisovatel Jurij Andruchovyč (1960), avšak tento ztracený čas je zároveň stále objevován ve své opakující se zpřítomnělé podobě v poněkud ospalých krajinách střední Evropy, kam nás unáší spolu s vodami Dunaje neobvyklý zeměpis jednoho z nejvýznamnějších současných polských prozaiků a publicistů Andrzeje Stasiuka (1960).

Je to zpráva o existenci úžasného, malátného subkontinentu, který, ač zmítán dějinnými zvraty, přesto zůstává paradoxně trvale sám sebou: jediným kulturním prostorem, posledním útočištěm potulných básníků a spisovatelů.

Jurij Andruchovyč – Andrzej Stasiuk: Moje Evropa, vydání první, z ukrajinského originálu přeložil Tomáš Vašut, z polského originálu přeložil Václav Burian, 136 stran, brožovaná vazba,  Periplum 2010.