Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Vražda v Amsterdamu
Ian Buruma
Nakladatel Academia 2010

Byl to demonstrativní zločin. Jednoho listopadového dne zavraždil mladý rozhněvaný muslim výstřelem z pistole holandského filmového režiséra Theo van Gogha za to, že se spolu s černou imigrantkou a političkou Aján Hirsi Aliovou odvážil natočit ostrý prtiislámský snímek promítnutý v nizozemské televizi.

ANOTACE

Zavraždění známého kulturního provokatéra z ideově-náboženských důvodů rukou marockého přistěhovalce otřásla poklidným a tradičně tolerantním Holandskem a vyvolala vlnu hněvivých protestů po celém světě.

Ian Buruma, profesor americké university, se vrací do rodného Holandska, aby řadou rozhovorů s muslimy, kulturními a veřejnými činiteli pátral po okolnostech a motivech, jež vedou zejména mladé Maročany k odmítání evropské kultury, jejich demokratických hodnot, proč podléhají vábení a návodům fundamentalistických džihádistů, kteří vedou "svatou válku" proti liberálnímu Západu. 

Ian Buruma: Vražda v Amsterdamu, vydání první, název originálu: Murderin Amsterdam. The Death of Theo van Gogh and the Limits of Tolerance, překlad: Jaroslav Rek, 204 stran, vázaná vazba, Academia 2010.