Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Česká republika a Evropská unie
Dan Marek, Michael Baun
Nakladatel Barrister & Principal 2010

Publikace se zabývá vztahy mezi Českou republikou a Evropskou unií. Analyzuje cestu České republiky ke členství v Evropské unii a hodnotí, jak Českou republiku vstup do Evropské unie ovlivnil či změnil, včetně její domácí politiky, státních institucí a jednotlivých tematických politik.

ANOTACE

Zabývá se také fungováním a vystupováním České republiky jako členské země. V této souvislosti se snaží zodpovědět následující otázky: Jaké jsou zájmy České republiky v Evropské unii a jakým způsobem se je snaží naplňovat? Jak jsou české zájmy a postoje země utvářeny její pozicí: nového člena; malé členské země; relativně chudé země; postkomunistické země?

Publikace také zkoumá přípravy České republiky na předsednictví v Evropské unii v první polovině roku 2009 a hodnotí výkon země v této roli.

Ačkoli se jedná o případovou studii jedné členské země, snaží se vysvětlit řadu širších otázek a problémů, jež se obecně vztahují k Evropské unii a jejím členským zemím. V tomto ohledu přispívá k akademické diskuzi o Evropské unii a evropské integraci, včetně diskuze o "evropeizaci" (vliv unijního členství na domácí politiky a instituce) a roli malých zemí v Evropské unii. 

Dan Marek, Michael Baun: Česká republika a Evropská unie, vydání první, 228 stran, vázaná vazba, Barrister & Principal 2010.