Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroknihovna

Teorie a praxe vyjednávání v Radě Evropské unie
Robert Zbíral
Nakladatel Mezinárodní politologický ústav MU 2009

V sálech a na chodbách sídla Rady, bruselského paláce Justus Lipsius, zástupci členských států často rozhodují o směřování celé Evropy. O způsobu, jakým se tak děje, ale panuje i s ohledem na relativní uzavřenost instituce množství mýtů a polopravd.

ANOTACE

Cílem nové publikace Roberta Zbírala nazvané Teorie a praxe vyjednávání v Radě Evropské unie je odpovědět na otázku, jakým způsobem zástupci členských zemí v Radě dosahují shody a jaké to může mít dopady z hlediska efektivity a legitimity.

Kniha podrobně popisuje formální a neformální pravidla využívaná při vyjednávání a zkoumá, která z nich mají v praxi větší dopad. Stranou nezůstává ani otázka, jak se v Radě uplatňuje moc (vliv) a které státy mají nejsilnější pozici.

Základem pro analýzu jsou zpracovaná data o zveřejněných rozhodnutích a rozsáhlý soubor primárních a sekundárních zdrojů, včetně výsledků dosud nepublikovaných výzkumů.

Robert Zbíral: Teorie a praxe vyjednávání v Radě Evropské unie, vydání první, počet stran 215, vazba brožovaná, Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity 2009.