Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Multietnický hudební festival BAREVNÁ PLANETA v Ústí nad Labem

03.10.2012

Poradna pro integraci letos pořádala v ulicích města Ústí nad Labem 13. ročník multietnického hudebního festivalu BAREVNÁ PLANETA. Návštěvníci festivalu se mohli těšit na etnostánky, workshopy, cizokrajná jídla a hlavně hudbu z celého světa.

„Hudební etno-festival Barevná planeta vznikl v Ústí nad Labem v roce 1999. Jeho posláním je představit komunity cizinců žijící v Ústeckém kraji a zároveň podpořit integraci cizinců v ČR," vysvětluje ředitel ústecké pobočky Poradny pro integraci a organizátor festivalu Jan Kubíček. Multietnický festival se uskutečnil v sobotu 8. září v centru Ústí nad Labem od 12 hodin. Doprovodné akce festivalu začínaly už o den dříve v pátek 7. 9., kdy se návštěvníkům festivalu otevřelo Činoherní studio a Severočeské divadlo opery a baletu, kde proběhla divadelní představení.

Organizátoři ústeckého festivalu nabídli nabitý hudební program. Na dvou otevřených hudebních scénách zahráli mexičtí CHILLA KILLERZ, mezinárodní kapela THE CHANCERS, zpěvák reggae z Keni FIRESON doprovázený kapelou RIDDIMSHOT nebo i SANTIAGO FERREIRA BAND z Brazílie. Na festivalu vystoupila také skupina západoafrických profesionálních bubeníků a tanečníků NJACHAS, moderní africký tanec zase předvedla Maurice Yeka z Konga společně s KAOLAC ze Senegalu a ABDUL TRAORE z Mali. V rámci festivalu se představila celá řada českých kapel, jako kultovní reggae kapela URAGGAN ANDREW & REGGAE ORTHODOX, pražští BLIND DATERS nebo BITUMEN BEAT, nová hvězda gipsy punku ve stylu Gogol Bordelo.

V rámci festivalu proběhla tři divadelní představení. V Činoherním studiu to byla hra z Divadla Archa s názvem SÓLO PRO LU, ve stejný den diváci mohli navštívit představení CIKÁNSKÉ KOŘENY/Í, které se odehrálo v Severočeském divadle opery a baletu, den poté se návštěvníci mohli těšit z představení ZLATÝ DRAK ústeckého Činoherního studia.
Kromě hudební produkce a divadelních představení na návštěvníky festivalu čekala také pestrá nabídka doprovodných programů, do jejichž přípravy a realizace se aktivně zapojily komunity cizinců žijící v Ústeckém kraji. Návštěvníci se také mohli zúčastnit celé řadu workshopů, kde cizinci představili své kulturní tradice, nechyběly ani etno-stánky s cizokrajnými specialitami. V etno-obchůdcích byly v nabídce exotické výrobky a pochutiny, jako kubánské doutníky, makedonské víno nebo šperky z Nepálu, v etno-stáncích zase ochutnáte cizokrajná jídla z Indie, Španělska, Mongolska nebo Kazachstánu. K vidění byl i stánek s evropskými brožurkami, knihami a připravené byly i hry s evropskou tematikou.
Pořadatelé festivalu mysleli i na děti. Pro ty byl přichystán pestrý program v podobě skákacího hradu, nafukovací skluzavky, dětského divadla, lezecké stěny a spousty dalších soutěží a her, na jejíž přípravě se podílel například ústecký Dětský dům dětí a mládeže nebo ZŠ Anežky České.

Festival probíhal za plné podpory Evropského fondu na podporu integrace příslušníků třetích zemí a MV ČR, pod záštitou primátora města Ústí nad Labem Ing. Víta Mandíka a náměstkyně primátora Ústí nad Labem Bc. Zuzany Kailové. Akce se konala pod širým nebem a vstup na festival i na jednotlivé atrakce byl pro všechny účastníky zdarma.

Fotografie v sekci fotogalerie tohoto článku.

Fotogalerie