Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Blíží se vstup Chorvatska do Evropské unie: Co čeká české turisty?

26.04.2013

Blíží se čas dovolených, kdy mnoho Čechů vyráží do Chorvatska. Tato země 1. července tohoto roku vstoupí do Evropské unie jako její 28. člen.

Chorvatsko je nástupnickou zemí bývalé Jugoslávie, které spolu se Slovinskem vyhlásilo v červnu 1991 nezávislost, což rozpoutalo válečný konflikt, který se vlekl do poloviny 90. let. 20. století. Od počátku nového milénia je chorvatským strategickým cílem vstup do mezinárodních ekonomických a vojenských struktur. Od 1. dubna 2009 je členem NATO a od letošního léta bude i členem EU. 

Nový člen budoucí osmadvacítky bude čelit výzvě spojené především s ekonomickými reformami. Chorvatskou ekonomiku oživí přístup k evropským Strukturálním fondům a Koheznímu fondu, z nichž bude Chorvatsku během prvního půl roku k dispozici 690 milionů eur a během prvních šesti let bude čistý příjemce financí z EU. Díky volnému pohybu osob budou mít Chorvaté lepší pracovní příležitosti v ostatních členských státech, na druhou stranu však může vést k odlivu inteligence. Již dnes je Chorvatsko ekonomicky integrováno, neboť obchod se zeměmi EU tvoří 61 % chorvatského exportu a 60 % importu. Před velkou výzvou stojí zejména chorvatské zemědělství, které bude nuceno popasovat se s novou tvrdou konkurencí v rámci trhu osmadvacítky. Vstup Chorvatska do EU pro tamní zemědělce také znamená omezení vývozu a dovozu do zemí Středoevropské zóny volného obchodu (CEFTA) V nejbližší době se však Chorvatsko nechystá k rapidnímu zdražování potravin.

Přestože Chorvatsko vstoupí do EU, neznamená to automaticky vstup do schengenského prostoru, do něj se v plném rozsahu připojí až po dokončení přípravné fáze a přijetí příslušného rozhodnutí Rady. Pro české turisty se tedy nic nemění. Obecně je doporučováno cestovat do Chorvatska s platným cestovním pasem ČR, který musí vlastnit každý český občan, tedy i děti. Třebaže chorvatské úřady uznávají jako cestovní doklad i platný občanský průkaz ČR pro přepravu autem či autobusem, Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje na cestování s ním na vlastní riziko, a navíc letecky se do Chorvatska dostanete jen s cestovním pasem.

Čeští turisté mohou využít k platbám jak chorvatskou kunu, tak samozřejmě i euro. Přestože Chorvatsko využívá společnou měnu euro více, než řada členských zemí EU, současná chorvatská vláda Zorana Milanoviče přechod k ní v nejbližší době neplánuje. 

Turisté, kteří však využijí pro svůj pobyt v Chorvatsku služeb cestovních kancelář, si za zájezd připlatí, neboť cestovní kanceláře budou nově nuceny po vstupu Chorvatska do EU odvádět za své turisty daň, která je pro zájezdy do EU povinná.