Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Projekt Zmizelí sousedé v Ústeckém kraji

17.02.2015

V návaznosti na Mezinárodní den památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna, Eurocentrum Ústí nad Labem iniciovalo spolupráci s Židovským muzeem v Praze s cílem seznámit žáky základních a studenty středních škol v Ústeckém kraji s projektem Zmizelí sousedé, do kterého mají možnost se v následujících třech měsících zapojit. Eurocentrum Ústí nad Labem se tak stalo zprostředkovatelem stejnojmenné výstavy se zajištěním odborného lektorského výkladu k projektu.

 

Projekt pražského židovského muzea Zmizelí sousedé již více než jednu dekádu vybízí mladé lidi převážně ve věku 12 až 19 let k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období druhé světové války. Studenti tak mají možnost hledat svědky událostí holocaustu, dokumentovat jejich příběhy a vytvářet lokální obrazy toho, jak do života obyčejných lidí vtrhly velké dějiny.

Projekt je metodickou inspirací, jak zpracovat období holocaustu v souladu s rámcovým vzdělávacím programem MŠMT na všech vzdělávacích úrovních, a zároveň výzvou k setkání s poslední generací svědků událostí holocaustu, zejména k vyhledání jeho obětí. Tento projekt využívá ověřených pedagogických metod (vrstevnické učení, projektové vyučování, činnostní učení). Účastí na projektu se školy k předchozí aktivitě žáků a studentů připojují vlastním panelem, webem, aktivní propagací výstavy v okolních školách.

K 30. 1. 2015 již o projekt projevilo zájem pět vzdělávacích institucí, které budou mít k dispozici zapůjčenou výstavu v následujících termínech:

16. 2. – 28. 2.             Základní a mateřská škola, Tisá,

2. 3. – 13. 3.               Základní škola Zahradní, Chomutov,

16. 3. – 27. 3.             Základní a mateřská škola, Benešov nad Ploučnicí,

30. 3. – 10. 4.             Gymnázium Jateční, Ústí nad Labem,

13. 4. – 24. 4.             Střední pedagogická škola, Most.

Se zájmem o vypůjčení výstavy je možné kontaktovat Eurocentrum Ústí nad Labem na e-mail eurocentrum.ul@euroskop.cz. Na podzim tohoto roku budou nabízeny Eurocentrem obdobné služby s projektem Stopy totality zaměřené na pozdější období tuzemských soudobých dějin.