Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Staň se na den tvůrcem evropské politiky po roce v Ústí nad Labem

Čtvrtek 9. dubna byl pro mnohé studenty středních škol v Ústeckém a Libereckém kraji vrcholem dlouhodobých příprav na simulaci politického jednání unijních institucí s názvem Staň se na den tvůrcem evropské politiky. Soutěžní simulace pořádaná ústeckým a libereckým Eurocentrem ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice a sítí regionálních informačních středisek Europe Direct se v letošním roce konala na Krajském úřadě Ústeckého kraje v Ústí nad Labem.

Celkem 28 středoškolských týmů mělo v tento den nejen příležitost dozvědět se, jak fungují evropské instituce, ale především vyzkoušet si roli politika na unijní úrovni na vlastní kůži. Podstatou této soutěžní simulace je seznámit studenty s fungováním institucí EU zapojených do legislativního procesu – Komisí, Radou a Evropským parlamentem. Zároveň si mohou otestovat své rétorické, analytické a vyjednávací schopnosti, které jsou nejen v rámci procesu přijímání politických rozhodnutí potřeba. Europoslankyně a europoslanci zastupující široké spektrum politických frakcí Evropského parlamentu ale i ministryně a ministři pro spravedlnost a vnitřní věci z jednotlivých členských zemí EU projednávali v současné době pro Evropskou unii velmi palčivé téma – návrh směrnice stanovující rámec EU pro společnou imigrační a azylovou politiku.

Hodnotitelé - zároveň také předkladatelé legislativního návrhu, tedy Komise - zvláště ocenili odbornou připravenost jednotlivých unijních zákonodárců. Na velmi vysoké úrovni byly taky jejich komunikační a argumentační schopnosti. Vítězným týmem byla vyhlášena dvojice studentů z Podkrušnohorského gymnázia v Mostě, konkrétně Jan Krejcar a Ondřej Woznica, kteří vyhráli letecký poznávací zájezd do Bruselu. Na druhém místě se umístili studenti Martin Podhorný a Jakub Jan Fiala z Gymnázia Kadaň. Třetí místo obsadili studenti Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Martin Votroubek a Aleš Veselka. Vítězům i všem účastníkům gratulujeme k perfektním výkonům a těšíme se na celostátní kolo soutěže, které se uskuteční v listopadu tohoto roku.

Fotogalerie

Audio