Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Seminář: Nestabilita na prahu EU: Fenomén imigrace

Problematika migrace rezonuje nejen v politice a ve společnosti, ale také na ústecké akademické půdě. První z připravovaných akcí k tomuto tématu se uskutečnila ve středu 14. října na půdě Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FF UJEP).  Jednalo se o odborný s názvem „Nestabilita na prahu EU: Fenomén imigrace“ určený nejen pro studenty UJEP, ale také pro širokou veřejnost.“

Hosty semináře byli zástupkyně právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, Eva Drhlíková, a dále Erich Kříž, projektový manažer Institutu pro evropskou politiku Europeum. Oba hosté ve svých prezentovali nejnovější vývoj v současném světě: migrační krizi jak na úrovni ČR, tak i EU. Postupně byla zmíněna všechna důležitá fakta a údaje, které souvisí s problémem lidí na útěku v Česku i ve světě. Díky své každodenní praxi mohla především Eva Drhlíková přiblížit každodenní realitu v detenčních centrech a komplexně posluchače obeznámit s problematikou azylového řízení.

 

Eva Drhlíková (Organizace pro pomoc uprchlíkům) a Erich Kříž (Institut pro evropskou politiku Europeum) při diskuzi

Živá diskuse probíhala po celou dobu semináře, od problematiky, jak se vlastně lidé bez dokladů identifikují, přes délku azylového řízení až po další možné scénáře vývoje v rámci EU.

Tuto debatu pořádalo Eurocentrum Ústí nad Labem ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Institutem pro evropskou politiku Europeum.

 

Cílem semináře bylo osvětlit skutečně nejaktuálnější situaci a problémy ve stávající debatě o migrantech v rámci ČR i institucí Evropské unie, což se povedlo,“ uvedl odborný garant kurzu, dr. Lukáš Novotný, z katedry politologie a filozofie FF UJEP.

 

Ústecké Eurocentrum bude „aktuální problematice uprchlické krize bude věnovat i jeden z dalších seminářů tohoto cyklu v měsíci listopadu s názvem „Aktuální situace v oblasti migrace, na kterém vystoupí zástupci státní sféry“, doplnila Adéla Hájková z Eurocentra v Ústí nad Labem. Bude se jednat o veřejnou debatu o současné migrační politice ČR se zástupci Ministerstva vnitra ČR a Centra na podporu integrace cizinců v Ústeckém kraji.

 

Autor: Martin Roub, Adéla Hájková