Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Veřejná debata: Aktuální situace v oblasti migrace

10.11.2015

Není dne, abychom ze sdělovacích prostředků nezaznamenali zprávy o migraci. Toto v poslední době hojně diskutované téma bylo i předmětem diskuze na akademické půdě v Ústí nad Labem. V nových prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) se v úterý 3. listopadu konala veřejná debata s názvem „Aktuální situace v oblasti migrace“, která byla jak pro vysokoškolské studenty, tak pro širokou veřejnost.

 

Na debatu, kterou moderoval dr. Lukáš Novotný z Katedry politologie a filozofie FF UJEP, přijali pozvání Zuzana Politzerová a Ondřej Brichta z Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR a Jan Kubiček z Centra na podporu integrace cizinců v Ústeckém kraji.

 

Hosté z Ministerstva vnitra ČR (MV) nejdříve informovali o Strategii migrační politiky České republiky, která se skládá ze sedmi základních částí, z nichž každá část obsahuje dílčí cíle a závěry k řešení migrační krize. Následně posluchačům sdělili informace o typech migrace a možnostech mezinárodní ochrany na území našeho státu a konečně i aktuální data o migraci v ČR.

 

V České republice je situace oproti jiným členským zemím taková, že většina žadatelů přijíždí do České republiky legálně. A to především vzhledem k tomu, že největší kategorii žadatelů o mezinárodní ochranu trvale tvoří občané Ukrajiny, kteří přijíždějí na území České republiky legálně,“ uvedla ve svém příspěvku Zuzana Politzerová z MV. Také doplnila, že většina cizinců v tuzemsku o mezinárodní ochranu nežádá, neboť již mají zažádáno v jiném členském státě.

Ondřej Brichta (Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR), Jan Kubiček (Centrum na podporu integrace cizinců v Ústeckém kraji), Zuzana Politzerová (OAMP MV ČR) a Lukáš Novotný (FF UJEP) při diskuzi s hosty

 

Jan Kubíček informoval o možnostech integrace cizinců na příkladu Ústeckého kraje, o struktuře cizinců v kraji a fungování Centra. „Na Ústecku jsou cizinci rovnoměrně rozmístěni po celém kraji na rozdíl od kraje plzeňského, kde je jejich největší koncentrace na území krajské metropole,“ upozornil Jan Kubíček. Doplnil také, že jednotlivé regiony Ústeckého kraje mají s ohledem na složení cizinců svá specifika: Zatímco v Teplicích se nejvíce koncentrují Arabové a Rusové, na Litoměřicku se jedná o občany Mongolska.

Po úvodních příspěvcích jednotlivých řečníků následovala diskuze s publikem. Posluchači se nejvíce zajímali příliv migrantů do České republiky a o procesy spojené s fungováním zařízení pro zajištění cizinců a azylových zařízení.

 

Tuto debatu pořádalo Eurocentrum Ústí nad Labem ve spolupráci s Filozofickou fakultou UJEP. „Ústecké Eurocentrum se bude aktuálním tématům evropské integrace věnovat i nadále v měsíci listopadu, a to na dalším odborném semináři s názvem „Euromýty aneb jak je to doopravdy s „bruselským diktátem“?“, uvedla závěrem Adéla Hájková z Eurocentra v Ústí nad Labem. Tento nejbližší seminář se bude věnovat pozitivům a negativům členství ČR v EU či diskuzi nad zákazy žárovek či pomazánkového másla. Hostem bude Jan Pátek z Informační kanceláře Evropského parlamentu v České republice.

Představované dokumenty je možné si stáhnout níže:

Autor: Martin Roub