Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

V úterý 5. ledna se v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích uskutečnila přednáška pořádaná Eurocentry České Budějovice a Plzeň „Perly Beneluxu“.

V zaplněném přednáškovém sále knihovny se o své zážitky z cest podělily vedoucí zmíněných Eurocenter, Kateřina Šímová a Jana Němcová, které dlouhodobě pobývaly v jedné ze zemí Beneluxu – v Lucembursku. Přednáška upozornila na řadu zajímavostí Belgie, Nizozemska i Lucemburska, od historie a politické uspořádání, přes významné osobnosti až po přírodní a architektonické památky. Víte například, že se Lucemburku říkalo Gibraltar severu? Že autor oblíbených Šmoulů pocházel z Belgie? Nebo že v Nizozemsku okna obvykle nezakrývají záclonami ani roletami?

Přednáška také připomněla, že na přelomu roku předalo Lucembursko pomyslné žezlo Nizozemsku – a to v rámci předsednictví Radě Evropské unie. Účastníci se mimo jiné dozvěděli i to, že Nizozemsko používá stejné logo (vyjma uvedeného roku), jako používalo při svém posledním předsednictví v roce 2004. Zajímavé informace byly doplněné také ochutnávkou holandských sýrů a belgických vaflí.

Fotografie z akce jsou zveřejněny na profilu Eurocentra na Facebooku.