Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

V Českých Budějovicích se konala veřejná debata na téma Evropa mezi německými a rakouskými volbami

Dne 11. října 2017 se v zaplněné budějovické kavárně Kavkárna konala debata věnovaná německým a rakouským volbám.

S posluchači na daná témata diskutovali Ondřej Houska (redaktor Hospodářských novin, expert na evropskou politiku a ekonomiku a bývalý dlouhodobý zpravodaj v Bruselu) a Zuzana Lizcová (analytička Výzkumného centra AMO a česká koordinátorka programu Czech-German Young Professionals Program). Akci moderoval redaktor zahraničního oddělení MF DNES, Luboš Palata.


První část debaty byla věnována německým volbám do Spolkového sněmu, které se konaly 24. září 2017. Hovořilo se o úspěchu Angely Merkelové, která se svou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a koaliční Křesťanskosociální unií (CSU) volby vyhrála. Zmíněna byla také migrační krize, která je s vedením kancléřky Merkelové jednoznačně spojována. Druhá část debaty byla zaměřena na předčasné rakouské parlamentní volby, které se konají 15. října 2017. Diskuze se týkala především možností, které mohou volby přinést.


Účastníci debaty se zajímali především o volební účast v jednotlivých zemích, vztah Německa a USA a dále o porovnání volební kampaně, která probíhá v České republice, v Německu a v Rakousku.

Debata byla pořádána Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung a Eurocentrem České Budějovice.

Debata

Debata