Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ke konci školního roku připravila Eurocentra v Plzni a Českých Budějovicích ve spolupráci s partnery bohatý program plný her a soutěží o Rakousku, které se v červenci ujme předsednictví v Radě Evropské unie. Celá akce probíhala především v němčině a zájem o ni byl tradičně veliký – zúčastnilo se na tři sta žáků z výše uvedených měst, ale i blízkého okolí.

Zábavně-vzdělávací program s názvem „Rakousko: známý neznámý soused“ byl určen žákům druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. V Českých Budějovicích se uskutečnil 18. června na Krajském úřadu Jihočeského kraje ve spolupráci s Europe Direct České Budějovice a v Plzni 21. června v prostorách Evropského domu ve spolupráci s oddělením zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Žáci se vždy na úvod během přivítání dozvěděli, proč je čeká právě program věnovaný Rakousku. Poté se rozdělili na tři stanoviště, na nichž se postupně všichni vystřídali. Díky aktivitám se naučili spoustu nových německých slovíček, které se snažili malováním, pantomimou a vysvětlováním přiblížit ostatním. Předvést proslulého rakouského skladatele Mozarta či namalovat Sacherův dort nebylo vždy úplně snadné. Ve hře Riskuj! dali žáci ve skupinkách hlavy dohromady, aby přišli na správnou odpověď na kvízové otázky týkající se rakouské geografie, historie, osobností či turistiky. Z osobností jim vrtal hlavou psycholog Sigmund Freud, malíř Gustav Klimt, pilot Formule 1 Niki Lauda, ale třeba i vousatá zpěvačka Conchita Wurst. Díky poměrně dlouhé společné české historii s rakouskou žáci správně zodpovídali dotazy týkající se Marie Terezie, Josefa II. či Františka Josefa I. a zániku Rakouska-Uherska. Oříškem bylo občas přijít na to, kdo všechno kromě nás sousedí s Rakouskem, jaká je tam nejvyšší hora, která známá jezera jsou rakouská či jak se jmenuje známé městečko v oblasti Solné komory zapsané na seznam UNESCO. Na třetím stanovišti pak bylo nachystáno přiřazování rakouských a německých slov k obrázkům a promítání videí. Žáci pobaveně zjišťovali, že řadu slov má rakouská němčina s češtinou téměř shodných jako třeba křen, koláče, povidla, palačinky, rybíz, kredenc, buchty, kýbl či špitál. Ve videu o Rakousku se pak žáci pokoušeli postřehnout nejen faktické informace, ale třeba i to, kolik krav se objevilo na alpské louce či kdo všechno projel v kočáře před vídeňským zámkem Schönbrunnem. Ti nejšikovnější němčináři si poslechli píseň rakouského zpěváka Falca a snažili se do jejího textu doplnit vynechaná slova.

Nejlepší soutěžící získali na každém stanovišti nějakou odměnu, za snahu pak všichni zúčastnění žáci obdrželi na závěr sladkost a z akce odcházeli navíc s novými vědomostmi a plni zážitků.