Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Bude na nás dohlížet 30 družic Galilea; záznam z akce

26. 2. - Fotky a záznam z přednášky Karla Dobeše

 

Nebojte se Galilea

zněla odpověď na jeden z dotazů publika během diskuze s Vládním zmocněncem pro Galileo, satelitní navigační systém, Karlem Dobešem

Ukazuje se, že dotazy podobného charakteru patří mezi nejčastější během celé Road Show Galileo. Také na konci února v sále Univerzitní knihovny TUL padl v závěrečné diskuzi dotaz, zda nepředstavuje nový satelitní navigační systém hrozbu zneužití. Jedním z argumentů přednášejícího Dobeše, proč jsou tyto obavy neopodstatněné, je ten, že máme přece všichni na výběr. Celou debatu s libereckým publikem stejně jako samotnou přednášku Vládního zmocněnce pro spolupráci s Evropskou agenturou pro GNSS (Globální navigační satelitní systém) si budete moci přehrát ze záznamu streamařů z Fakulty mechatroniky. Odkaz na záznam naleznete níže a na FB Eurocentra Liberec.

V záznamu debaty se dozvíte, jaká byla cesta provozní centrály systému Galileo až do Prahy, že česká diplomacie v čele s Karlem Dobešem porazila jedenáct konkurentů, než se v září loňského roku uskutečnilo stěhování administrativní centrály do Prahy Holešovic. Praha se tak stala evropskou metropolí satelitní navigace.

Podstatnou část přednášky věnoval Karel Dobeš praktickým otázkám – „Co z toho?“ Pomoc nebo i převrat může znamenat nebo již znamená pro oblast bezpečnosti mezinárodní i občanské, oblast zdravotnickou, pro zemědělství, průmysl a českou ekonomiku vůbec.

Zveme Vás tedy ke zpětné návštěvě přednášky Karla Dobeše o satelitním navigačním systému Galileo, díky kterému například více než snadno uhlídáte dítě, nemocnou nebo jinak nesamostatnou osobu.

Po rozkliknutí obrázku níže si můžete prohlédnout prezentaci přednášky. 

Na obrázku sídlo Agentury pro navigační systém Galileo v Praze v Holešovicích.

Záznam z debaty můžete sledovat i s prezentací na tomto odkazu:

http://prednasky.tul.cz/TUL/Viewer/?peid=8e9b4757d15241748de0e3c74f5b26611d

Můžete se také blíže informovat o kosmických aktivitách ČR, agentuře GSA, systému Galileo apod. na těchto webových stránkách:

Český kosmický portál: http://www.czechspaceportal.cz/1-sekce/cesky-kosmicky-portal/.

Národní kontaktní bod Galileo: http://www.czechspaceportal.cz/3-sekce/narodni-kontaktni-bod-galileo/.

The European GNSS Agency (GSA): www.gsa.europa.eu

Fotografie naleznete na FB profilu Eurocentra: www.facebook.com/eurocentrum.liberec.