Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

25 let od Sametové revoluce – jaký byl návrat do Evropy?

21.11.2014

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

V úterý 11. listopadu se v Evropském domě v pražské Jungmannově ulici konal seminář na velmi aktuální téma s názvem „25 let od Sametové revoluce - jaký byl návrat do Evropy?“. S posluchači se přišla o své zážitky podělit bývalá studentská aktivistka a zakladatelka ANO pro Evropu Monika MacDonagh Pajerová, novinářka a bývalá redaktorka rádia Svobodná Evropa Lída Rakušanová a česká socioložka, publicistka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová.

 

Revolucí to nekončí

 

První příspěvek přednesla Lída Rakušanová, která v úvodu zmínila, že je často tázána, zda se její očekávání od 17. listopadu naplnila. „Odpovídám, že ano, protože jsem nečekala nic víc, než že občané budou moci vzít svůj osud opět do svých rukou,“ dodala. Připomněla euforii, která po listopadu 1989 v ČR panovala a kdy každý milně očekával, že Sametovou revolucí je dokonáno a teď nás čeká jen to nejlepší. „To byly naprosto zcestné představy,“ podotkla. Chybou podle ní bylo, že jsme z členství v EU a v NATO nevytěžili maximum. Lída Rakušanová se také vrátila k předvstupním jednáním EU s ČR. Ve svém příspěvku se také dotkla problematiky strukturálních fondů a problematiky odchodu lékařů do zahraničí, zejména do Německa a Rakouska. Problém vidí zejména v tom, že sociální politika je v kompetenci členských států, zatímco fungování jednotného trhu v kompetenci institucí EU. Tyto kompetence pak nejsou vždy uplatňovány zcela v souladu, a proto by řešením byla větší integrace v oblasti sociální politiky.

 

Lidi přestala politika bavit

 

Jako druhá vystoupila Jiřina Šiklová, které ve svém příspěvku zabrousila do historie a zdůraznila, že myšlenka sjednocené Evropy v moderní podobě politické integrace není výmyslem nové doby, nýbrž je stará více než 100 let a připomněla projekt Panevropy z dílny Richarda Coudenhove-Calergiho.

 

Na ní navázala Monika  MacDonagh Pajerová, která zmínila, že Češi mají tendenci hledat neustále vnějšího viníka svých problémů, ale vše dle ní závisí především na nás. V tomto kontextu také zdůraznila, že zatímco v západních zemích se veřejnost zajímá o politické dění, u nás jsou občané více pasivní a jedním dechem dodala, že politika je jednoduše taková, jakou si ji uděláme.

 

Ve velmi živé diskuzi, která následovala, po vystoupení řečníků se diskutovalo zejména například velmi aktuální téma Ukrajiny, nebo zvyšující se podíl migrace směrem do Evropské unie.

Autor: Eurocentrum Praha