Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Než vyrazíte za prací do Německa

26.06.2015

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

V úterý 23. června 2015 se konal poslední seminář Eurocentra Praha před letní přestávkou. O studijních a pracovních příležitostech v Německu přišly zájemce informovat Leona Bláhová, EURES poradkyně pro Ústecký kraj, a Sylvie Boumová z Národního centra Europass ČR.

Pomůže vám EURES

Leona Bláhová nejprve krátce představila činnost sítě EURES, která zahrnuje úřady práce v celém Evropském hospodářském prostoru. Občanům poskytuje široké spektrum služeb v oblasti poradenství. Zaměřuje se zejména na praktické informace spojené s přesunem za prací do jiného členského státu. Nabízí také databázi volných pracovních míst ze všech úřadů práce v EHP.

Bláhová v této souvislosti doporučila navštívit webové stránky www.eures.cz, kde si můžete založit profil a vložit svůj životopis. Zaměstnavatele vás pak mohou najít a prostřednictvím portálu oslovit. Naleznete zde také kontakty na všechny EURES poradce v jednotlivých zemích, Česká republika jich má v současnosti dvacet šest. Dále doporučila stránky Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz), kde můžete nalézt veškeré praktické informace spojené s životními a pracovními podmínkami v jednotlivých evropských zemích.

V případě Německa Bláhová upozornila na fakt, že nalézání práce skrze personální agentury je zde velkým trendem. „V Česku nejsou příliš oblíbené, ale při hledání práce v Německu se jim nejspíše nevyhnete,“ konstatovala. Personální agentura se v takovém případě chová jako zaměstnavatel a pracovníky dalším firmám poskytuje na základě smluv.

Výhody pro mladé lidi

Bláhová upozornila na přetrvávající rozdělení Německa. Na západě jsou mzdy vyšší a nezaměstnanost nižší. Potýkají se zde spíše s nedostatkem pracovníků, a to zejména v oblasti sociální, zdravotnictví nebo řemeslné výroby. Pracovníci z Česka se však mohou setkat s problémem uznávání kvalifikací nebo vzdělání. Německá vláda proto spustila program MobiPro. Mladí lidé ve věku mezi 18 a 27 lety mohou tímto způsobem získat vzdělání v žádaném oboru, u konkrétního zaměstnavatele zároveň také praxi, a následně u dané firmy mohou nastoupit do pracovního poměru. Německá vláda také nabízí úhradu jazykových kurzů němčiny v místě bydliště před odjezdem do Německa. Zájem ze strany české populace je však malý. V září do programu nastupuje 6 uchazečů. Obecně je největší zájem ze strany Řeků a Španělů.

Na závěr Blahová zmínila několik užitečných internetových adres. Na stránkách www.lohnspiegel.de si kdokoli může vyhledat obvyklou výši platu v určitém oboru v jednotlivých částech Německa. „Může se to hodit, jelikož Němci se ptají, jaká je Vaše představa o platu a rádi o něm smlouvají,“ vysvětlila Bláhová. Nejlepší databáze na vyhledávání pracovních nabídek v Německu je podle ní portál www.jobboerse.airbeitsagentur.de.

Díky Europassu na nic nezapomenete

SylvieBoumová s Národního centra Europass ČR uvedla, že Europass měl původně pouze podobu dodatku k diplomu. Až později se projekt Europass rozšířil o další dokumenty včetně životopisu a motivačního dopisu.  „Uživatelům pomáhá zejména tím, že jim připomene, jaké všechny dokumenty mají vyplnit, aby jejich portfolio bylo kompletní,“ vysvětlila. Boumová uznala, že u mnoha firem je vnímán životopis Europassu negativně. „Některým firmám vadí logo EU, ale na možnosti jeho odstranění ze šablon programátoři Europassu v současnosti intenzivně pracují,“ dodala. Jiným zaměstnavatelům vadí, že v dokumentech Europassu nemohou uchazeči projevit kreativitu, což je v některých případech součástí hodnotících kritérií. „Naopak třeba v Itálii nebo Španělsku je tento formát vyžadován ve všech výběrových řízeních na pozice ve státní správě,“ podotkla Boumová.

Autor: Eurocentrum Praha