Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Přínosy a rizika přijetí eura v ČR

06.04.2016

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

V úterý 15. března 2016 uspořádalo Eurocentrum Praha další seminář v rámci Národního konventu o EU. Účastníci debatovali na téma Přijetí a rizika přijetí eura v ČR.  Jako řečníci vystoupili Oldřich Dědek, národní koordinátor pro přijetí eura v ČR, Ondřej Jonáš, investiční bankéř a Lukáš Kovanda, hlavní ekonom portálu Roklen24.cz

 

Za všechno (ne)může euro

 

Podle Oldřicha Dědka jsou největšími kritiky společné evropské měny občané zemí, které euro ještě nepřijaly. Naopak v zemích, kde zavedeno bylo, nepanuje nostalgická nálada po staré měně. Podle průzkumů veřejného mínění se nejvíce lidé obávají růstu inflace spojené s přijetím eura. „Přitom ze skutečnosti víme, že v pobaltských státech, nebo na Slovensku z důvodu úprav a zaokrouhlování cen došlo k jednorázovému zvýšení o dvě až čtyři desetiny procenta,“ doplnil Dědek.

 

Zakladatelé eurozóny byli optimističtí a přes heterogenitu členských zemí doufali, že tyto země provedou strukturální reformy, aby se již nemusely spoléhat na devalvaci. Až s příchodem dluhové krize si tuto skutečnost řada zemí uvědomila.  Euro je podle Dědka páteří vnitřního trhu, která pomůže propojenosti celé EU. Je to také jeden z důvodů, proč tolik českých firem má své sídlo v zahraničí.

 

Česká republika je země s otevřenou ekonomikou, která je závislá na svých obchodních partnerech. Oldřich Dědek připomněl, že rozhodnutí ČNB do jisté míry kopíruje rozhodnutí ECB, nemůže si dovolit příliš velké vybočení. Česká koruna nás podle něj během krize před hospodářským propadem neochrání, a je tedy lepší být u jednacího stolu a spolupodílet se hospodářské politice eurozóny, než být mimo ni. „Euro není sexy pro normálního občana tolik, jako jsou velké úspory přitažlivé pro podniky,“ poznamenal Oldřich Dědek. Případné referendum podle něj bude spíše ve znamení emocí než věcné debaty.

 

České přešlapování

 

Ondřej Jonáš uvedl, že společný trh evropské unie, který nás obklopuje, určuje cenovou hladinu v ČR a jeho vliv stoupá. Veškerý clearing podle něj v ČR probíhá unikátně v korunách. „Dokonce i  eurový účet a veškeré transakce v eurech jsou v bance konvertovány na koruny a tedy sníženy o rozdíl kurzu nákupu a prodeje,“ upozornil Jonáš.

 

Fixace kurzu koruny k euru má podle Ondřeje Jonáše pozitivní dopad, protože snižuje volatilitu a nejistotu mezi kurzy. Devalvace provedená ČNB z 24 korun na 27 korun za euro stimulovala export, ale snížila kupní sílu deseti milionům obyvatel. Před dvanácti lety koruna apreciovala, lidé měli pocit, že kupní síla je větší, a z ekonomického hlediska bylo důležité, že to tlačilo celou společnost k vyšší produktivitě a na vyšší úroveň přidané hodnoty. Transakční náklady nás stojí zhruba 1,5% HDP růstu každý rok, vůči přesunu finančních institucí převážně v zahraničních rukou. Ondřej Jonáš by byl pro korunu a její nezávislou politiku, ale již nemá důvěru, že tato skutečnost pozitivně ovlivňuje růst reálného HDP.

 

Česká kritika společné evropské měny není podle Jonáše konstruktivní, ale spíše destruktivní. „Pokud srovnáme Česko se Slovenskem v HDP na osobu, tak patnáct let stojíme na místě, zatímco Slovensko roste. Již toto by měl být motivační stimul,“ prohlásil Jonáš. Jedná se podle něj o porovnání zemí s podobnou ekonomikou a stejnou výchozí pozicí. Ani Řecku by podle Jonáše deflační drachma nepomohla. Pro prevenci hospodářské krize není totiž tolik důležitá změna měny, jako změna chování.

 

Stačí nám Německo

 

Problémem podle Lukáše Kovandy zůstává diverzifikace jednotlivých států eurozóny. Lze ji podle něj rozdělit na severní a jižní část. V době krize je pro severní část typičtější rozpočtová střídmost, zatímco jižní část měla problémy se zaváděním úsporných opatření a postrádala možnost devalvace vlastní měny.  Česká republika by počkat, až se situace v eurozóně institucionálně vyjasní.

 

„Euro není zázračný nástroj ke zbohatnutí, pro mezinárodní obchod české republiky je důležitější geografická poloha a blízkost Německa, coby ekonomického motoru EU,“ uvedl Kovanda. Na rozdíl od Ondřeje Jonáše, který kvůli krokům ČNB a devalvaci koruny, by přesunul pravomoci ČNB do rukou ECB, Lukáš Kovanda označil schopnost ECB činit správná rozhodnutí za „mission impossible“.

 

Video záznam ze semináře najdete tady.

Autor: Eurocentrum Praha