Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Jak bezpečně nakupovat na internetu?

17.06.2016

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

Ve čtvrtek 16. června uspořádalo Eurocentrum Praha seminář na téma nakupování na internetu. Jako řečníci se zúčastnili Šárka Bittenglová z Evropského spotřebitelského centra a Jiří Průša ze sdružení CZ. NIC. Akce proběhla v rámci Národního konventu o EU.

Šárka Bittenglová představila síť Evropských spotřebitelských center, která poskytuje pomoc všem spotřebitelům při přeshraničním nakupování. Podstatou je vzájemná konzultace mezi jednotlivými centry z různých evropských států a usnadnění např. reklamačního řízení pro kupujícího.

Odstoupit od smlouvy nejde vždy

„Před nakupováním na internetu si prověřte konkrétní e-shop. To, že má daný obchod adresu s doménou .cz neznamená nutně, že se jedná o český e-shop,“ upozornila Bittenglová. Otázka, kde je provozovatel e-shopu registrován, má vliv mimo jiné na průběh reklamačního řízení, protože jinou právní úpravu má Česká republika a jinou Německo. Základním principem ovšem je zachování minimálního standardu ochrany spotřebitele podle práva jeho domovského státu. Proto pokusy o zmenšení rozsahu této ochrany ze strany prodávajícího jsou zbytečné.

Bittenglová také připomněla, že možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů od doručení při tzv. nákupu na dálku neplatí ve všech případech. „Nevztahuje se na elektroniku, zboží upravené zákazníkovi na míru nebo na zboží podléhající rychlé zkáze,“ podotkla. Neplatí také nic jako „eurozáruka“, která by se vztahovala na všechny prodejce v EU. Vždy je na konkrétním členském státě a konkrétním prodejci, jak dlouhá bude záruční lhůta.

Jak poznat dobrý e-shop?

Jiří Průša se věnoval podvodným e-shopům, tedy internetovým obchodům, které prodávají nelegální zboží, nebo maskují svého opravdového provozovatele. „Varovat by nás mělo např. to, že e-shop má českou adresu, ale nabídky jsou pouze v angličtině,“ upozornil Průša. Zabýval také bezpečnými způsoby platby on-line platební kartou. Mezi základní podmínky patří zabezpečené připojení („https://“), vyšší úrovní je 3D secure (kdy je přístup umožněn až po zadání kódu, který je zaslán formou SMS) nebo DNSSEC (účinná ochrana proti tzv. phishingu).

Průša také upozornil na problematické aspekty nakupování zboží přes internet ze vzdálených zemí – např. z Číny. „Dobře si spočítejte, kolik zaplatíte na cle nebo DPH při nákupu zboží z ciziny. Je totiž možné, že za vyřízení celních procedur výrobku za pár dolarů zaplatíte klidně i 200 dolarů,“ poradil na závěr Průša.

Autor: Eurocentrum Praha