Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Přijetí eura v ČR - brzy, někdy, nebo nikdy?

19.10.2017

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

Ve čtvrtek 12. října uspořádalo Eurocentrum Praha seminář věnovaný tématu vstupu České republiky do eurozóny. Jako řečníci vystoupili Tomáš Sedláček, hlavní ekonomický stratég ČSOB a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády, a Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus.

 

S eurem by nám bylo líp

Tomáš Sedláček popsal euro jako poměrně novou měnu a snahy o její hodnocení přirovnal ke snaze hodnotit napůl dopečený dort. Podle něj má eurozóna řadu nedostatků, ale je to to nejlepší, co v současné době evropský integrační projekt nabízí. Poukazovat na hospodářský pokles během nedávné ekonomické krize a spojovat to se společnou evropskou měnou, je podle něj zavádějící. „Krize přišla z USA a je otázkou, zda by ji EU zvládla lépe, pokud by měla 28 národních měn místo eura,“ podotkl.

 

Dále Sedláček zmínil vlažný postoj České republiky k Evropské unii. Pro ilustraci použil termín „Země, která je u EU“ a poukázal na fakt, že do EU sice patříme, ale často jednáme tak, jako bychom si přáli stát mimo. Upozornil na možnou situaci, kdy se ze zemí, které budou v rychleji se integrujícím proudu, může stát klub, kam nás nepozvou. Podle Sedláčka by však naší ekonomice s eurem bylo líp a není tedy dobré pouze stát poblíž a neúčastnit se.

 

Euro jako hrozba jednoty i rozvoje

Lukáš Kovanda popsal společnou měnu jako hrozbu a uvedl, že euro posiluje odstředivé síly a nevede tedy k integraci mezi státy Evropské unie. Hlavním problémem eurozóny je podle něj její jižní křídlo. Došlo zde podle něj k úpadku státních institucí, klesá produktivita práce a země severního křídla platí za jeho neefektivitu. Nevidí tedy důvod, proč by Česká republika měla nyní vstoupit do eurozóny, když by pro ni znamenal vysoké náklady. Se vstupem by počkal, až se eurozóna zásadně změní. „Pokud by došlo k rozdělení eurozóny na severní a jižní část, budu všemi deseti hlasovat pro to, aby Česká republika vstoupila do severní části,“ poznamenal.

 

Lukáš Kovanda také uvedl, že se zemím bez eura nedaří ekonomicky hůře, než zemím, které ho mají. Společná měna tedy podle něj není podmínkou hospodářského rozvoje. Euro podle Kovandy zesílilo důsledky hospodářské krize v zemích jižní Evropy, protože těmto zemím nevyhovuje současné nastavení eurozóny a skutečnost, že nemají vlastní měnu jako nástroj hospodářské politiky státu.

Video záznam semináře najdete zde.

Autor: Eurocentrum Praha