Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ukrajina jako země mezi EU a Ruskem

05.12.2017

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

Ve čtvrtek 30. listopadu se uskutečnil další seminář Eurocentra Praha, který se zaměřil na rozdílné přístupy EU a Ruské federace k řešení konfliktu na východě Ukrajiny. Jako řečníci vystoupili Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a na Ukrajině, a Ondřej Soukup, redaktor Hospodářských novin.

 

Hra s nulovým součtem

 

Ondřej Soukup připomněl, že Ukrajina je poměrně mladým státem, který nikdy neměl příliš silné hnutí za samostatnost. Celá 90. léta byla Ukrajina zeměmi západní Evropy i USA přehlížena a za důležitý stát bylo v regionu východní Evropy považováno Rusko. Podle Soukupa k tomu přispíval i fakt, že Ukrajina byla rozdrobena na území pod vládou oligarchů a jejich klanů, které mezi sebou soupeřily o moc. Tzv. Západ, ale ani Rusko, neměly tedy na ukrajinské straně jednoho partnera, se kterým by mohly jednat, a nebylo jasné, jak dlouho případná dohoda vydrží.

 

Co se týká tzv. Východního partnerství EU, které bylo uzavřeno v roce 2009, podotýká Soukup, že od začátku panoval na straně EU jak nedostatek peněz, tak odborníků na Ukrajinu. Jeho význam paradoxně zvyšovaly reakce Ruska, které jakékoli pokusy o sbližování Ukrajiny se západní Evropou chápe jako ohrožení svých geopolitických zájmů. „Rusko chápe vztah k Ukrajině jako hru, ve které jeden získá vše a druhý vše ztratí,“ zdůraznil Soukup.

 

Souboj dvou nacionalismů

 

Jaroslav Bašta podotkl, že na rozdíl od jiných zemí tzv. bývalého Sovětského bloku, na Ukrajině nedošlo k výměně politických elit a s podílem Ruska zde došlo ke vzniku oligarchie. Jak Bašta dále uvedl, Ukrajina je jedinou postkomunistickou zemí v Evropě, jejíž hospodářský vývoj soustavně klesá a jediným východiskem, které mnozí její obyvatelé z dané situace nacházeli, byla emigrace. Jen v letech 2001-2016 z Ukrajiny odešlo téměř 9,5 milionů lidí a pokles obyvatel neustále pokračuje.

 

Podle Bašty byla Ukrajina ještě v roce 2004 v mnoha ohledech sovětská. To bylo způsobeno mimo jiné tím, že řada lidí, kteří byli u moci za komunismu se plynule stali oligarchy. Základním problémem rozvoje Ukrajiny je podle Bašty střet dvou nacionalismů - ukrajinského a ruského. "Konflikt na Kavkaze využila řada Ukrajinců k tomu, aby si vyjeli zastřílet na Rusy. Ti samí lidé pak rozpoutali konfklikt na východě Ukrajiny," doplnil Bašta. Kvůli tomu podle něj bude současná situace na Ukrajině trvat ještě dlouho.

 

Autor: Eurocentrum Praha