Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Kdy se EU stane silným globálním hráčem?

19.12.2017

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

Ve čtvrtek 14. prosince proběhl poslední seminář Eurocentra Praha v letošním roce. Tématem bylo globální postavení Evropské unie. Jako řečníci vystoupili Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v USA a Rusku, Jarolím Antal, ředitel Centra evropských studií Vysoké školy ekonomické v Praze, a Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů.

 

Evropa jako impérium

Jako první řečník vystoupil Vít Beneš, který svůj příspěvek začal zmínkou o Brexitu. Ten podle jeho slov oslabil nejen Velkou Británii, ale také Evropskou unii a odhalil tak její zranitelnost. Kvůli odchodu druhé největší ekonomiky je navíc oslabena její pozice na globálních fórech. Dále Brexit podle Beneše poukázal na vnitřní slabost Evropské unie, neexistuje totiž nic jako evropský národ a vyvstává možnost vystoupení dalšího státu. „Je také potřeba doplnit společnou monetární politiku společnou fiskální politikou,“ prohlásil Beneš. Evropská unie podle něj není „bezzubá“, chybí jí ovšem schopnost rychle reagovat na krize, což ji velmi limituje. Evropská unie podle Beneše připomíná spíše víceúrovňové těleso na způsob středověkého impéria, než moderní demokracii.

 

Evropa jako aktivní hráč globálního obchodu

Jarolím Antal se ve svém příspěvku zaměřil především na mezinárodní obchod. V globálním obchodě však hraje významnou roli a uzavírá různé dohody, jako například nejnověji s Kanadou. Antal upozorňuje, že se jedná o velmi komplexní proces, který se zabývá zejména netarifními překážkami (regulatorikou, ochranou investic nebo ochrannými zeměpisnými označeními). Také Antal poukázal na zranitelnost Evropské unie, například dohoda s Kanadou podle něj ilustruje nedostatečné schopnosti EU prosadit své zájmy. „Dokladem toho je blokace ze strany národních parlamentů, které ovlivňují akceschopnost unie a znázorňují její nejednoznačný zájem,“ podotkl.

 

Evropa jako ekonomický gigant a politický trpaslík

Podle Petra Koláře se Evropa vzdaluje svým tradičním kulturním hodnotám a je pro ni tedy velmi důležité, aby dokázala vytvořit vnitřní soudržnost a jasně artikulovat své zájmy vůči svým partnerům. Ti Unii podle Koláře vnímají jako ekonomického giganta, ovšem také jako politického trpaslíka. V 90. letech byla Evropská unie atraktivním projektem a mnoho států se chtělo stát jejími členy. Ovšem v dnešní době tomuto projektu mnoho lidí přestává věřit, unie totiž nemá žádný jednotný národní princip a to jí oslabuje. „Globálním hráčem bude Unie tehdy, když bude umět nejen definovat společný zájem, ale bude také mít odpovídající nástroje na jeho prosazení,“ uzavřel Kolář.

Autor: Eurocentrum Praha