Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Jak bude fungovat francouzsko - německý motor EU?

30.07.2018

Shrnutí semináře Eurocentra Praha.

Poslední seminář před prázdninovou přestávkou se ukutečnil ve čtvrtek 14. června a byl věnován francouzsko - německým vztahům v kontextu budoucího vývoje EU. Diskutovat přišli Vladimír Handl, odborný asistent z Katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, a Pavlína Koubská, česká zaměstnankyně francouzského ministerstva financí, která je v současnosti na pracovní stáži na Úřadu vlády ČR.

 

Dohoda může být na obtíž

 

Význam vzájemných vztahů Francie a Německa vyzvedl Vladimír Handl s tím, že v minulosti vedla jejich rivalita k několika konfliktům. Připomněl také, že po 2. světové válce byl multilateralismus využit ke kontrole německého hospodářského rozvoje. V roce 1963 byla navíc uzavřena tzv. Elysejská smlouva, která vztahy Francie a Německa znovu upravila. Mimo jiné vedla k vytvoření programu výměn mládeže mezi oběma zeměmi, což podle Vladimíra Handla posílilo vzájemné porozumění a Francouzi následně neměli např. problém se sjednocením Německa. "Hlavní význam francouzsko - německého tandemu byl vždy v tom, že přestože měli rozdílné priority, měli zároveň silnou vůli se dohodnout. Ve výsledném kompromisu se proto mohli najít i ostatní členské státy Evropské unie," vyvětlil Handl.

 

V posledních deseti letech začala Francie hospodářsky zaostávat a Německo tak ztratilo partnera pro dialog o budoucnosti EU. V současnosti probíhající reformy ve Francii jsou v Německu sledovány se sympatiemi, protože mají potenciál podpořit hospodářský růst a posílit spolupráci s Německem. "Merkelové vyhovuje, pokud Francie bude aktivnější a Macron bude pronášet projevy o budoucnosti Evropské unie," dodal Handl s tím, že aspirace kancléřky Merkelové nikdy nemířily na to, být vůdkyní Evropy a tato role jí nesedí. Problémem ale je, že se priority Francie a Německa natolik sblížily, že je sice možné snadno dosáhnout kompromisu, ale ten zároveň není tak široký, aby umožnil zohlednění priorit ostatních členských zemí tak jako v minulosti.

 

Odvážný mladý muž Macron

 

Pavlína Koubská představila francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jako klasického státního úředníka, který se ale dobrovolně vzdal slibné kariéry a vrhl se do politiky. "Vystudoval prestižní školu ENA, ale na rozdíl od svého předchůdce, Francoise Hollanda, ze státní správy odešel a stal se politikem," podotkla Koubská. Charakterizovala ho také jako zapáleného Evropana, který prošel programem Erasmus. Z toho pramení jeho podpora prohlubování evropské spolupráce a např. návrh na rozšíření uvedeného programu také na učňovské školství. Podle Koubské se Maccron snaží přiblížit Evropskou unii občanům. S tím souvisí i jeho další návrh - veřejné debaty politiků s občany o budoucnosti EU, který vešel ve známost jako tzv. občanské konzultace. Pavlína Koubská také připomněla jeden z mnoha rozměrů velmi dobře fungující francouzsko - německé spolupráce, a sice společné zasedání vlád obou států každé čtyři měsíce.