Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropský parlament oznámí, kdo získal Sacharovovu cenu

24.10.2019

Evropský parlament dnes oznámí, kdo získá Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou tato instituce každoročně uděluje. Mezi pěti finalisty jsou tři Brazilci, jeden Číňan a skupina pěti keňských studentů. Nominovaný čínský akademik Ilham Tohti za své dlouholeté úsilí o zlepšení situace muslimské menšiny Ujgurů dostal na konci září od Rady Evropy Cenu Václava Havla. Ocenění bude laureátovi slavnostně předáno 18. prosince.

Politický aktivista Tohti působil v minulosti jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu, specializované na etnické menšiny, a vždy vystupoval jako otevřený kritik restriktivní politiky čínské centrální vlády v provincii Sin-ťiang, která je domovem ujgurské menšiny vyznávající převážně islám. V září 2014 byl shledán vinným ze separatismu a odsouzen k doživotí. Jeho uvěznění odsoudila řada západních vlád i Evropská unie. Na Sacharovovu cenu byl navržen už v roce 2016. 

Kromě Tohtiho vybrali členové europarlamentních výborů pro rozvoj a zahraniční věcí tři Brazilce: environmentalisty náčelníka Raoniho a Claudelice Silva dos Santosovou a zavražděnou radní Ria de Janeiro Marielle Francovou, která bojovala za práva menšin a proti policejní brutalitě. Pětici finalistů doplňuje skupina keňských studentů známá jako The Restorers, která vyvinula mobilní aplikaci na pomoc obětem ženské obřízky.

 
Autor: Euroskop