Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Nabitý eurolistopad

03.12.2013

Během posledního měsíce pořádalo karlovarské Eurocentrum tři akce, které se těšily zájmu veřejnosti. Každá z těchto akcí se zaměřila na specifické publikum.

Pro studenty středních a vysokých škol byla připravena akce Studuj, cestuj, pracuj v EU, která se konala 30.října ve spolupráci s Vysokou školou Karlovy Vary na její půdě. Přes osmdesát posluchačů zaujali příspěvky k možnostem cestování, studia a práce v Evropské unii. Největší zájem pochopitelně vyvolaly příspěvky o možnostech studia v zahraničí. Na semináři vystoupili zástupci organizací, které se věnují konkrétním aspektům občanských práv v Evropské unii - Úřad vlády ČR, EURES, Dům zahraniční spolupráce, Mládež v akci a Národní ústav vzdělávání.

 

19.listopadu uspořádalo karlovarské Eurocentrum odborný seminář Podpora projektů v novém, který se věnoval upravené podobě komunitárních programů EU. Zástupci Úřadu vlády ČR, Domu zahraniční spolupráce a Divadelního institutu představili zájemcům programy ERASMUS+, Evropa pro občany a Kreativní Evropav budoucím finančním období 2014 – 2020. Na karlovarský krajský úřad se sjeli zájemci z celého kraje a celého spektra – od starostů, přes učitele až po ředitele symfonického orchestru. Každý z nich dostal spoustu důležitých informací, které jim pomohou k získání dotace na zajímavé projekty.

 

Akcí pro širokou veřejnost byla přednáška Litva vládne Evropě, která se konala 21.listopadu v karlovarské Městské knihovně. Kromě Eurocentra Karlovy Vary a zmíněné knihovny se na akci podílelo i Velvyslanectví Litevské republiky v ČR. Nepříjemné počasí se do útulných prostor nepřeneslo a tak návštěvníci mohli slyšet zajímavou přednášku o historii a zajímavých místech Litvy, kterou přednesl Josef Miškovský, cestoval a průvodce CK. Ve druhé části byla Litva představena po kulturně-foklorní stránce Dagmar Váňovou, překladatelkou a baltistkou. Po skončení bylo pro hosty připravena drobná ochutnávka litevských výrobků, kdy zaujal zejména tradiční koláč šakotis. Představování zemí, které v daný půlrok „vládnou Evropě“ bude pokračovat Řeckem.

Fotogalerie