Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ovlivnit evropský zákon je pro jednotlivce těžké

30.04.2014

Přes padesát studentů Vysoké školy Karlovy Vary si na úterním semináři Česká stopa v Evropském parlamentu, který pořádala Vysoká škola Karlovy Vary a Eurocentrum Karlovy Vary, vyslechlo nejen trnitou cestou přípravy evropské legislativy, ve které hraje Evropský parlament velmi důležitou roli, ale také se dozvědělo samotné principy fungování jediného přímo voleného orgánu Evropské unie.

Eduard Hulicius, působící přes deset let na různých pozicích v Evropském parlamentu, popisoval, jak je složité pro jednotlivého poslance ovlivnit a změnit evropská zákon. „Bez zázemí politické frakce je to pro jedince dlouhý, složitý a tvrdý proces na dva, tři roky,“ sdělil studentům Hulicius. Ve svém příspěvku se také zmínil, že spolupráce mezi jednotlivými českými europoslanci není nejlepší. „Zaostáváme v tomto ohledu za Poláky i Maďary,“ konstatoval Hulicius.

Druhý přednášející, Ondřej Kaleta z Úřadu vlády, představil Evropský parlament z pozice ostatních evropských institucí. Zdůraznil, že počet poslanců zvýhodňuje malé a střední země, tedy i Českou republiku. Neopomněl konstatovat vzrůstající důležitost voleb do Evropského parlamentu z důvodu posílení jeho pravomocí. „Bohužel, s rostoucími pravomocemi klesá v celé Evropě volební účast,“ podotkl Kaleta.

"V nejbližší době nás čekají volby do Evropského parlamentu a taktéž si připomínáme výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Tímto seminářem jsme chtěli studentům také přiblížit dění, které ovlivnilo a ovlivňuje vývoj naší republiky. Právě mladí a studovaní lidé by měli být naší budoucností a proto je důležité s nimi diskutovat a dát jim prostor pro jejich vlastní úvahy", podotkla Libuše Hánová, která se stará právě o rozvoj mezinárodních vztahů na Vysoké škole Karlovy Vary, o.p.s.

Vedoucí Eurocentra Karlovy Vary Jindřich Čermák si přeje, aby studenti našli cestu k volebním urnám: „Z přítomných studentů jich půjde  statisticky volit pouhá čtvrtina. Dnešní seminář jim pomohl nejen při studiu evropského práva, ale snad je přesvědčil i o důležitosti jít volit do Evropského parlamentu.“

Fotogalerie