Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Pravice ve střední Evropě: křesťanské a liberálně konzervativní strany, NGOs

 
Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity ve spolupráci s CEVRO Institutem, Občanským Institutem a Konrad Adenauer Stiftung organizují 19. 3. 2009 konferenci na téma Křesťanské a liberálně konzervativní strany ve střední Evropě.
 
 
V současné době existuje tendence přehodnocování štěpné linie pravice vs. levice v politické oblasti. Vymezení tradičních pravicových stranických subjektů (k nimž patří křesťanské a liberálně konzervativní strany) je ale nezpochybnitelné. I když se jejich podpora v čase může výrazně měnit v závislosti na konkrétních podmínkách, vždy budou důležitou součástí politického spektra.

 

Milníky jejich vývoje jsou jednotlivé volby, kdy jsou vystaveny hodnocení ze strany veřejnosti. Rok 2009 bude dobrou příležitostí pro analýzu jejich možností a pozice, jelikož bude možné obsáhnout volby do různých úrovní (2008: krajské a senátní v ČR, parlamentní volby ve Slovinsku a Rakousku, 2009: volby do Evropského parlamentu, 2010: parlamentní volby v Maďarsku, Česku a na Slovensku…).

Pojem politické pravice je ale mnohem širší a proto toto téma umožňuje pokrýt i další aktuální problémy nejen české, ale i dalších společností v zemích střední a východní Evropy - např. otázky vztahu státu a církví, devalvace a vyprázdnění tradičních hodnot (rodina, náboženství, apod.), nebo také postmaterialistické hodnoty a pravice.


 

Datum konání: 19. března 2009
Místo konání: CEVRO, Měšťanská beseda, Jungmannova 17, Praha 1

  

Program konference naleznete zde (pdf., 164,01 KB)

V případě zájmu o tuto akci se můžete přihlásit zde .