Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Evropský den jazyků

Eurocentrum Brno, 07.10.2014

Dne 26. září proběhl, jako každý rok, Evropský den jazyků, který se z iniciativy Rady Evropy slaví již od roku 2001. Při této příležitosti představilo Eurocentrum Brno ve spolupráci s Europe Direct Brno, dne 24. září na ZŠ Milénova a 26. září na ZŠ Křídlovická, přednášky na téma jazykové rozmanitosti (nejen) v Evropě.

Studenti se dozvěděli, jaké jazykové rodiny a skupiny v Evropě existují, s jakými typy písma se mohou kromě latinky setkat a seznámili se i s neobvyklými jazyky, jako například romštinou. Po přednášce následoval krátký kvíz, ve kterém si žáci mohli procvičit poznatky, které se dozvěděli během prezentace, a následně mohli v jednotlivých týmech soutěžit v zábavných hrách.

Úkolem bylo vyzkoušet si identifikaci jazyků na základě poslechu či správně přiřadit písemné jazykové ukázky ke konkrétním jazykům, přičemž nechyběly ani vědomostní otázky či jazykolamy v různých jazycích. Oceňovanou zajímavostí se staly také tzv. palindromy – tedy slova nebo věty, které po přečtení odpředu i odzadu znějí stejně.

Přednášek se zúčastnili studenti 6.-9. ročníků, přičemž obsah byl vždy přizpůsoben, aby si ho studenti co nejvíce užili a co nejvíce si z něj odnesli. Cílem bylo zajímavou formou poukázat na rozmanitost jazyků v Evropě a podpořit žáky v zájmu o výuku cizích jazyků. Věříme, že se Evropský den jazyků stal pro studenty příjemným zpestřením výuky, dozvěděli se něco nového a snad, nejen za rok, si na něj opět vzpomenou.

Autor: Eurocentrum Brno