Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Staň se na den tvůrcem evropské politiky

V pátek 10. října proběhla na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity simulace jednání Rady EU a Evropského parlamentu s názvem "Staň se na den tvůrcem evropské politiky".

Eurocentrum Brno, 14.10.2014

Tato akce pod záštitou Asociace pro mezinárodní otázky a Fakulty sociálních studií umožnila dvojčlenným družstvům středoškoláků vyzkoušet si náročný proces přijímání evropské legislativy.

Zatímco jeden z dvojice si vyzkoušel jednání v Radě, ten druhý měl možnost zakusit roli europoslance. Přijímaná legislativa se týkala otázky biopaliv a navrhovaná směrnice měla zahájit přechod na jejich novou generaci, která by byla vyráběna z alternativních zdrojů, jakými jsou například mořské řasy, sláma, odpadky a jiné. Přestože je tato problematika v současnosti velmi rozebíráným tématem, nepatří mezi jednoduché. Studenti měli k dispozici poskytnuté backgroundové zprávy, které vysvětlovaly cíle návrhu, klíčové ale i sporné bod. Taktéž se mohli opřít o tzv. factsheet, ve kterém našli vymezení základních pojmů, s nimiž legislativa pracovala a samozřejmě nechyběly ani články k připravované změně. Proces vyjednávání a vytváření strategie však byl ponechán výlučně na nich. Soutěžící se do svých úkolů naplno vžili a neváhali použít často až expresivní výrazy a označit postoje svých soupeřů jako arogantní či dokonce ekoteroristické Usmívající se Navzdory všemu však nakonec dokázali zejména během kuloárních jednání najít společnou řeč a vytvořit širší koalice. Vzhledem k tomu, že simulace byla zároveň i soutěží o nejlepší tým, hodnocení se chopila odborná porota složená ze zástupců Eurocentra Brno, Eurocentra Jihlava a Europe Direct Brno. Bodovaly se rétorické schopnosti, aktivita, schopnost správně argumentovat, analyticky využívat poskytnuté informace i obsahová znalost problematiky a správná formulace předkládaných argumentů.

Součet hodnocení obou členů soutěžního týmu tak nakonec rozhodl o konečných vítězích. Pět nejlepších týmů získalo postup do celostátního kola, třetí a čtvrté místo se mohlo též těšit z věcných cen a absolutní vítězové si budou moci prohlédnout instituce EU živě, jelikož první cenou se stal poznávací zájezd do Bruselu. Vítězům a postupujícím gratulujeme a přejeme hodně sil a brilantních argumentů v celostátních kole.

Již nyní se však těšíme na další ročník!