Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Filmový klub: Prachy v prachu

Eurocentrum Brno, 05.12.2014

V rámci projektu Promítaj i ty! měli možnost brněnští diváci dne 20. listopadu 2014 v Kleinově paláci vidět zajímavý estonský dokumentární počin - Prachy v prachu.

Filmový klub Eurocentra Brno a Europe Direct Brno tak přinesli do střední Evropy trochu Pobaltí, o kterém se v našich médiích příliš neinformuje a mnozí proto ani nevíme, že politická situace v zemi je velmi podobná té naší.

Politické strany mají neprůhledné financování, politici slibují nesplnitelné, všude je vidět korupci a lidé jsou už z politiky znechuceni. Pokud si ale myslíte, že tento film vás zahltí pesimismem, jste na omylu! Snímek zobrazuje, jak tamní divadlo NO99 rozběhlo masovou kampaň, která měla vyvrcholit obrovským sjezdem pro 7000 lidí. Média, občané či politici neměli tušení, nakolik vážně to divadelníci myslí, a situace začala být o to bizarnější, když se NO99 začalo dařit získávat přízeň potencionálních voličů. Jak sami říkali - jestliže mohou politici předvádět špatné divadlo, můžeme my dělat dobrou politiku!


Tento autorský dokument ukazuje různé populistické metody, kterými se politici snaží získat cenné hlasy a dělá to přitom zábavnou a odlehčenou formou. Střílí si ze sebe, z politiků, ze stran, z voličů a to často takovou formu, že divák skutečně neví, co je žert a co je naopak myšleno seriózně vážně.

Závěr filmu nebudeme prozrazovat, protože pokud jste ho neviděli, nechceme vám zkazit umělecký zážitek - film však rozhodně doporučujeme! Prachy v prachu dokazují, že dokumentární film může být vtipný, zajímavý a zároveň vás přivést k zamyšlení.


Pokud Vás podobné dokumentární filmy zaujaly, sledujte náš kalendář akcí. Podobné promítání totiž spolu s Europe Direct Brno organizujeme pravidelně Mrkající