Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Noc s Andersenem

Eurocentrum Brno, 31.03.2015

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství, při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

V obci Mokrá-Horákov, nedaleko Brna, proběhla již po deváté a tentokráte jsme jí byli přítomni i my. V tento pohádkový večer jsme se vydali do Obecní knihovny, kde na nás čekali žáci 4. a 5. třídy i s paní učitelkou Zuzanou Vojtěchovou. Letos se připomnělo 100. výročí narození českého spisovatele Jana Drdy, který pro děti napsal krásné pohádky. Na dobrou noc si děti také jednu pohádku poslechly. Pro všechny noční spáče poslal pozdrav český režisér Zdeněk Troška, který nejednu pohádku Jana Drdy převedl na filmové plátno:

Milí mladí přátelé,

zdravím vás aspoň takto na dálku a přiznám se, že vám tak trochu závidím tuto krásnou chvíli, kdy sedíte tiše v tajemném šeru večera a posloucháte příběhy z dávných dob, kdy si představujete děj, kterým se jako mávnutím kouzelného proutku přenesete do různých dob, pohádkových a dobrodružných.

Od dětství jsem miloval čtení, hlavně pohádek a dobrodružných příběhů, především Julia Verna. Už o prázdninách v první třídě, kdy jsem byl s maminkou na pionýrském táboře v Kubově Huti pod Boubínem jsem si v táborové knihovně našel krásnou knihu Českých pohádek pana Jana Drdy s půvabnými obrázky Josefa Lady. Byl jsem nadšen, pohádky byly dlouhé a já se těšil, že budu aspoň tak hodně dlouho v přítomnosti pohádkových hrdinů a s nimi prožívat všechna jejich dobrodružství. Tu knížku jsem měl u sebe celé prázdniny a nemohl jsem se s ní rozloučit. A tak jsem ji prostě strčil do batůžku a odvezl si ji domů. Ano, ukradl jsem ji. Maminka se moc zlobila, ale když viděla, že si v knížce čtu pořád dokola – tenkrát ještě nebyla televize, tablety, videa a všelijaké hry – už nic neříkala a peníze za knížku poslala panu vedoucímu tábora. Jenže o dalších prázdninách, opět v tomtéž pionýrském táboře, jsem ukradl další knížku, Krásu Nesmírnou, což byly nádherně ilustrované ruské pohádky. Obě knížky mám dodnes ve své knihovně.

Snad jsem svůj čin odčinil tím, že jsem z Drdových pohádek už několik natočil – O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Z pekla štěstí je vlastně pohádka Český Honza, Nejkrásnější hádanka vznikla na motivy dvou pohádek O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala.

Pohádka je nejkrásnější literární útvar a ty od Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena, Jana Drdy, Františka Kožíka a dalších patří ke skvostům naší kultury. Jako mladí a jistě úspěšní žáci a studenti byste si je měli přečíst a potěšit se jimi stejně jako jsem se jimi těšil já. A přiznám se, že mě těší dodnes.

Přeju vám hodně radosti s nadcházejícím jarem a hodně krásných chvil s knížkou.

Zdravím vás, mějte se pohádkově.

Váš Zdeněk Troška

A jak Noc s Andersenem v naší režii probíhala?

Po krátkém přivítání, jsme se spolu podívali na historii Evropy a Evropské unie. Také jsme si vyluštili "Evropské pexeso" a občerstvili se, abychom měli síly na další část programu, která sestávala z luštění kvízů, hádanek a zeměpisných soutěží, za jejichž úspěšné řešení děti dostaly drobné dárečky. 

Na fotoalbum z akce se podívejte se zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.923798980986259.1073741872.114720761894089&type=1 Mrkající