Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

XI. Brněnské politologické sympozium: Třetí dekáda české zahraniční politiky

Eurocentrum Brno, 14.04.2015

Ve čtvrtek 9. dubna se v Aule Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity konal XI. ročník Brněnského politologického sympozia. Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity tentokráte zvolil jako hlavní téma zahraniční politiku České republiky, která vstupuje do třetího desetiletí svého fungování. Čelí tak novým výzvám i generační obměně, která by měla přinést nové zkušenosti a kapacity. Řečníky sympozia byli odborníci z řad akademických a politických, ale také diplomatických a novinářských pracovníků.

Konference byla rozčleněna do tří tematických panelů a zakončena čtvrtým, diskuzním panelem. V první části konference se panelisté z řad brněnské Masarykovy univerzity a pražské Karlovy univerzity společně s bývalým diplomatem a ministrem národní obrany ČSR PhDr. Lubošem Dobrovským věnovali české zahraniční diplomacii. Posluchačům prezentovali jak obecné pojetí diplomacie, tak současné tendence v české zahraniční diplomacii.

Druhý blok byl již zaměřen na zahraniční politiku v kontextu evropské integrace, na prosazování zájmů ČR v Evropské unii, stále sílící euroskeptismus i jemu protichůdné proevropské názory. Prostoru se dostalo také tematu krize v Eurozóně, (ne) reakce a určitý opad zájmu ze strany ČR. Řešily se také otázky postavení malých a velkých států a jejich sféra vlivu na evropské scéně.

Třetí tematický panel nastínil bezpečnostní dimenzi zahraniční politiky. Vzhledem k aktuálnosti tématu se diskutéři věnovali problematickým otázkám národní bezpečnosti, nedostatečné vybavenosti české armády lidskými zdroji a bojovou technikou. Nechybělo ani téma protiteroristické politiky a současných teroristických hrozeb či úvaha nad tím, zda by se Česká republika mohla stát cílem některé teroristické organizace. Poslední dva diskutéři, doktor Frank a docent Kříž, se zaměřili na členství ČR v NATO a participaci na mírových misích OSN.

Na konci každého bloku proběhla krátká diskuze na prezentovanou problematiku.