Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Speak Dating 2020 Brno

30.09.2020

U příležitosti Evropského dne jezyků se v Brně uskutečnil Speak Dating 2020!

Při příležitosti oslavy nadcházejícího Evropského dne jazyků se 23.9.2020 v kavárně Cafe+ v Brně uskutečnila akce s názvem Speak Dating, kde měli návštěvníci možnost seznámit se s cizími jazyky díky rodilým mluvčím, nebo si s nimi přímo procvičit své znalosti formou konverzace.

Eurocentrum Brno společně s Europe Direct Brno zorganizovalo další ročník akce s názvem Speak Dating, která byla určena pro všechny, kteří si chtěli oprášit své znalosti jazyků nebo zkusit něco úplně nového a seznámit se i s jazyky, o kterých doposud neměli tušení. Akce se konala při příležitosti Evropského dne jazyků, který vyhlásila v roce 2001 Rada Evropy a od té doby si jej každoročně, dne 26. září, připomínají členské státy prostřednictvím různorodých aktivit. Jeho cílem je upozornit na důležitost učení se jazyků, podpořit rozvoj vícejazyčnosti, jazykové a kulturní rozmanitosti, a především poukázat na důležitost interkulturního porozumění.

Letošního Speak Datingu se zúčastnilo 10 rodilých mluvčích, kteří představili celkem 13 jazyků! Kromě známých a rozšířených jazyků jako jsou angličtina, francouzština, španělština, italština, portugalština či ruština, se návštěvníci měli možnost dovědět i o méně známých jazycích. Mezi tyto jazyky patřila tatarština, baškirština, srbština, gruzínština, kurdština, ale také nepálština či mongolština.

Lektoři si ve svých jazycích připravili základní fráze, které návštěvníky naučili i se správnou výslovností. Kromě jazyka samotného lektoři také představili svou zemi, kulturu i tradice. Dále měli návštěvníci možnost vyzkoušet si psaní cizím písmem či v případě mongolštiny dokonce jiným směrem. No a samozřejmě nechyběla ani samotná konverzace – ti, kteří si chtěli procvičit své jazykové znalosti, měli možnost popovídat si s rodilými mluvčími a naučit se tak i slovní zásobu, kterou běžně v školských učebnicích nenajdou. Nejen návštěvníci, ale i samotní rodilí mluvčí měli také možnost seznámit se s novými lidmi a získat tak nová, interkulturní přátelství. A tak, i při na první pohled obyčejné konverzaci dvou lidí, byl naplněn cíl Evropského dne jazyků.

Děkujeme našim lektorům, že se rozhodli dobrovolně zúčastnit naši události a také děkujeme všem návštěvníkům, kteří se do akce zapojili!

 

 

 

 

Autor: Lucia Okániková, Eurocentrum Brno