Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Studovat či pracovat v jiné zemi Evropy? Žádný problém, ukázal seminář v Hradci Králové.

29.03.2013

Zájemci o studium či práci v zahraničí měli tuto středu příležitost dozvědět se cenné informace o pracovních příležitostech v Evropě a možnostech formálního i neformálního vzdělávání v zahraničí. Praktické rady jim poskytl seminář Studuj, pracuj, cestuj v EU, který se uskutečnil na půdě Univerzity Hradec Králové.

Snahou semináře, který se konal u příležitosti Evropského roku občanů, bylo pomoci k snadnější orientaci v oblasti volného pobytu a pohybu občanů v rámci Unie. Na semináři, který byl určen jak pro studenty, tak širokou veřejnost, vystoupila se svými příspěvky řada zajímavých hostů, mezi nimi například zástupce Úřadu vlády České republiky, poradce Evropských služeb zaměstnanosti či zástupce Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Velký ohlas zbudila prezentace Kateřiny Smrčkové, regionální konzultantky programu Mládež v akci. Ta studentům přiblížila fungování Evropské dobrovolné služby, která mladým lidem do 30 let umožňuje vycestovat do zahraničí až na dobu jednoho roku. Zájemci přitom nejsou omezeni hranicemi Evropské unie, vyjet mohou i do dalších partnerských zemí EU, jako je například Gruzie. „Evropská dobrovolná služba, není o práci, kterou budete vykonávat, ale je o Vás, o tom, abyste poznali sami sebe“, dodala závěrem Kateřina Smrčková.

V dalších prezentacích se návštěvníci dozvěděli například praktické informace o tom, jakým způsobem hledat práci v zahraničí a na co si při hledání práce dávat pozor a také, jak může být užitečný celoevropský soubor dokladů Europass.

 

Prezentace ve formátu PDF ke stažení:

Úvodní příspěvek k právům spojeným s občanstvím EU

Mgr. et Ing. Jan Durica

Úřad vlády ČR

Pracovní příležitosti v EU

Ing. Kateřina Křikavová

Evropské služby zaměstnanosti

Evropské vzdělávací programy

Mgr. Petr Chaluš

DZS/NAEP

Evropská dobrovolná služba

Bc. Kateřina Smrčková

Mládež v akci 

S Europassem se neztratíte

Mgr. Petr Laun

Národní ústav pro vzdělávání

 

Semináře o cestování a práci v ostatních členských státech probíhají ve všech Eurocentrech po České republice. Děje se tak v rámci Evropského roku občanů, který má Evropanům vysvětlit možnosti a pozitiva členství v sedmadvacítce. Evropský rok občanství si klade za cíl ukázat veřejnosti, že evropské občanství přináší řadu výhod a možností.

Průběžně aktualizovaný harmonogram akcí pro rok 2013 najdete na tomto odkazu.

 

Fotogalerie

Související akce:

Studuj, pracuj, cestuj v EU – volný pohyb osob bez překážek?
27.03.2013 14:00 - 16:30 Královehradecký kraj / Hradec Králové / Učebna A3, Objekt společné výuky Univerzity Hradec Králové, Hradecká 1227, Hradec Králové