Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Litevské předsednictví se zaměří na důvěryhodnou, otevřenou a rostoucí Evropu

30.08.2013

Od července do prosince 2013 předsedá Radě EU poprvé Litva, která ve svém působení vystřídala Irsko v rámci tria států Irsko- Litva – Řecko. Tzv. předsednická tria jsou tři po sobě jdoucí země, které předsedají EU a sdílejí společný osmnáctiměsíční program, jehož cílem je v tomto případě stimulovat růst, vytvářet pracovní místa a posílit konkurenceschopnost EU.

Priority litevského předsednictví

Sloganem litevského předsednictví je „Důvěryhodná, otevřená a rostoucí Evropa“, přičemž „důvěryhodná“ se vztahuje k finančním otázkám, „otevřená“ odkazuje na politiku sousedství, a heslo „rostoucí“ je spojeno s podporou podnikání.

Cíle litevského předsednictví jsou:

 

  • Důvěryhodná Evropa - Evropa se stabilním finančním sekotrem a dobrýmstavem veřejných financí. Efektivní růst orientovaný na správu ekonomických záležitostí EU, se silnější sociální dimenzí.
  • Rostoucí Evropa - skrze podporu investic do výzkumu a technologického vývoje, zaměřená na hlubší integraci vnitřního trhu a podporu zaměstnanosti. 
  • Otevřená Evropa - schopná efektivně se vypořádat s globálními výzvami, podporující demokratické hodnoty, zajišťující bezpečné sousedství, aktivně podporující práva občanů EU.

Priority a šestiměsíční program předsednictví naleznete zde .

Kalendář předsednictví naleznete zde .

Pro více informací neváhejte navštívit oficiální stránky předsednictví.