Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Noc s Andersenem aneb Detektivní pátrání po Evropě

15.04.2014

V pátek 4. dubna se Knihovna města Hradce Králové proměnila v Pohádkové království, kam nebylo radno vstupovat. Pohybovali se tam mezinárodní zločinci, které nezastrašili strážníci Policie České republiky, ani detektivové ze Scotland Yardu. Všichni se zde sešli za jediným cílem, prožít Noc s Andersenem. O evropskou literaturu, pohádkové postavy i dějové zvraty nebyla nouze.

A přitom celý večer začal zcela nevinně - hrou Riskuj. Tu pro čtyřicítku dětí základních škol připravilo Eurocentrum ve spolupráci s Informačním střediskem Europe Direct a dětským oddělením U Velryby Knihovny města Hradce Králové. Zvítězit chtěli všichni – Dráčci, Sněhuláci, Pruhování gepardi i Orli. Gepardi však ukázali, že nejen rychlost, ale i vědomosti jsou jim vlastní a zvítězili nad ostatními na plné čáře. Domů si tak odnesli něco sladkého na zub, pracovní sešity Hra o Evropě i evropské puzzle. Ostatní však nemuseli zoufat, malá odměna byla připravena pro všechny odvážné soutěžící.

Po osmé hodině večerní však v knihovně začaly ty pravé oslavy Noci s Andersenem. V dětském oddělení se konal královský bál, kde o dobrou zábavu, tanec a veselení nebylo nouze. Ovšem, jen do doby, dokud se nezjistilo, že královně byly odcizeny korunovační klenoty. Na místo činu přijeli strážníci Policie České republiky, kteří všem podezřelým dětským i dospělým návštěvníkům neváhali odebrat otisky prstů. Vyšetřování však ukázalo, že se jednalo o mezinárodní zločin, na kterýžto české hlavy byly krátké a tak museli na scénu vstoupit detektivové ze Scotland Yardu. Tím bylo odstartovalo detektivní pátrání po Evropě, pod patronátem Komisaře Vrťapky. Děti, povýšené do role detektivů a inspektorů, měli za úkol pomocí nejrůznějších pátracích úkolů, tajenek a kvízů vyřešit případ a určit, kterýže z přítomných byl oním zlodějíčkem. Zda se jim to podařilo, nemusíme mít pochyb. Však na vyřešení případu měli celou Andersenovu Noc.

Noc s Andersenem je akce knihoven na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže. Akce se koná u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna, kdy je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodní den dětské knihy. Po celé České republice i na některých místech v zahraničí jsou pro děti otevřeny dveře knihoven a škol , kde jsou pro ně po celý večer připraveny společné soutěže, hry a předčítání pohádek.  Více informací o projektu naleznete na stránkách http://www.nocsandersenem.cz

Fotogalerie