Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

V květnu si připomeneme 10 let od vstupu do EU. Buďte u toho s námi!

18.04.2014

Letos 1. května nebudeme připomínat pouze svátek práce, ale také zásadní změnu, kterou pro Českou republiku znamenal vstup do Evropské unie v roce 2004. Že se jedná o výjimečnou událost předznamenalo už referendum z roku 2003, které dodnes zůstává jediným celostátním referendem v historii České republiky.  Tehdy se 77,3 % účastníků rozhodlo dát zelenou vstupu ČR do EU a odstartovalo tak sérii událostí, které si na jaře tohoto roku budeme připomínat.

Kromě nezbytných právních kroků, změn v administrativě i každodenním životě každého z nás přineslo uplynulé desetiletí zcela nové instituce, které jsou spjaty s EU a jejími hodnotami.  Jejich cílem je zajistit maximální dostupnost informací i v těch nejvzdálenějších regionech. V Královéhradeckém kraji je to Eurocentrum v Hradci Králové spadající pod Úřad vlády ČR. Dále pak dvě Informační střediska Europe Direct – v Hradci Králové a ve Dvoře Králové, která byla zřízena přímo Zastoupením Evropské komise v České republice a Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, jež řídí a administruje dotace z Evropské unie pro Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Všechny výše zmíněné instituce spojily své síly a nachystaly nejen pro Východočechy rozmanité kulturní akce, které provedou malé i velké událostmi posledních deseti let.

Jednotný trh, volný pohyb osob a zboží nám usnadnil cestování a nakupování v zemích EU, ale které památky najdeme v zemích EU a jaké jsou typické dobroty členské země EU?  To a mnohem více zjistí malé i větší děti, které se 29. 4. rozhodnou plnit soutěžní úkoly, kvízy a putovat za pokladem, který hlídá moudrá velryba v Centru celoživotního vzdělávání (Wonkova 1262/1a) v rámci akce Den Evropy s velrybou.

Je pro Vás do Hradce Králové příliš daleko? Nezoufejte, nové vědomosti můžete nabýt o týden později formou kvízů, pohybových aktivit, soutěží nebo třeba malováním i na Střední škole informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem, kde studenti druhého ročníku oboru cestovní ruch představí členské státy EU, které společně s Českou republikou přistoupily do EU. Den Evropy se bude ve Dvoře Králové nad Labem připomínat 6. 5. od 13.30 hodin v aule SŠIS na nábřeží Jiřího Wolkera.

Pokud byste už měli soutěžení až až, neváhejte si v úterý 6. 5. 2014 prodloužit cestu do Hradce Králové, kde je pro Vás v přednáškovém sále Centra celoživotního vzdělávání připraven Cestovatelský večer. Cestovat budeme nejprve v čase do roku 2004, kdy spolu s Českou republikou přistoupilo do EU dalších 9 zemí. Díky prezentacím studentů poznáte Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Maltu a Kypr. Cestovatelský večer: Země Desítky začíná v 17.00 v Centru celoživotního vzdělávání (Wonkova 1262/1a).

Symbolicky 1. 5. 2014 bude vyhlášena fotosoutěž Deset let v Evropě, která je otevřena amatérským fotografům z řad široké veřejnosti. Své snímky do soutěže mohou účastníci zasílat až do konce letních prázdnin. Přihlásit lze snímky zachycující krásy Evropy či život v Evropě. Tvořiví fotografové mohou zkusit své štěstí ve speciální kategorii S desítkou na cestách, ve které mají za úkol vizuálně ztvárnit desetileté působení ČR v EU.  O nápady a kreativní zpracování tří tematických kategorií jistě nebude nouze. Odborná porota sestávající z profesionálních fotografů vybere nejkrásnější snímky z každé kategorie, které ocení na slavnostní vernisáži v první říjnový den ve středisku Europe Direct Hradec Králové na adrese Wonkova 1262/1a. Začátek vernisáže připadá na 17.00 hodin.

O důležitých událostech je záhodno více přemýšlet a méně mluvit. Chcete-li se zamyslet nad tím, jak se za těchto deset let změnilo krajské město Hradec Králové a jeho okolí, můžete si zdarma vyzvednout brožuru 10 let v EU, která nabídne nejen procházkovou trasu architektonickými skvosty Salonu republiky, na jejichž rekonstrukce přispěla EU, ale také připomene zásadní proměnu jednotlivých oblastí každodenního života, které se dotýkají každého Hradečana: např. zdravotnictví, životní prostředí či kulturu.

Pozitivní vliv evropských dotací na rozvoj Královéhradeckého kraje připomene výstava dvou desítek plakátů z projektů podpořených z Regionálního operačního programu Severovýchod. K vidění bude po celý červen v Centru celoživotního vzdělávání.

Celé desetiletí je nezanedbatelná doba v historii jedné země. Pamatujeme si ale, jak to tehdy všechno bylo? Důležité momenty členství České republiky v EU zachycuje výstava Významné momenty – fotografie České tiskové kanceláře. Přístupná bude od 1 do 31. 7. 2014 na terase Centra celoživotního vzdělávání (Wonkova 1262).

Podrobnosti k veškerým výše uvedeným údajům naleznete také na webovém portálu 10 let v EU (www.10let.eu). Kromě akcí v našem kraji se zde dozvíte, co se chystá v ostatních regionech a také horké novinky z programu oslav výročí.