Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Fotosoutěž Deset let v Evropě odhalí vítěze i nejpovedenější snímky

16.09.2014

Ve středu 1. října od 17 hodin bude slavnostně otevřena v Centru celoživotního vzdělávání výstava nejzdařilejších fotografií, které soutěžící zaslali během léta do soutěže Deset let v Evropě. Své příspěvky mohli přihlásit do jedné z následujících kategorií: S desítkou na cestách, Krásy Evropy a Život v Evropě. Při příležitosti vernisáže budou odměněni i tři nejpovedenější snímky z každé kategorie, jejichž autoři získají některou z hodnotných cen.

Česká republika vstoupila do Evropské unie již před více než 10 lety. Od té doby se toho pro nás mnoho změnilo. Můžeme například využívat možností svobodného pohybu osob, zboží, služeb i kapitálu. Své o tom ví i soutěžící Martina z Pardubic. „Jako studentka univerzity jsem využila programu Erasmus a vyrazila na roční pobyt na ostrově Mauricius. Do té doby jsem sama sebe považovala pouze za občana České republiky. Stejným způsobem jsem chápala i všechny v okolí. Ať už konzervativního Angličana, sebejistého Němce, nebo volnomyšlenkářského Belgičana. De facto každý pro mě byl zařazen do nějaké předem určené krabičky. Ale později jsem si uvědomila, že nezáleží na tom, zda pocházíme z tohoto, či onoho státu. Jsme jednoduše všichni Evropané“, shrnuje své nové dojmy studentka Martina.

Fotosoutěž Deset let v Evropě reaguje nejen na významné výročí, ale prostřednictvím veřejnosti chce přiblížit změny, které nám naše členství přineslo. „Nápadům se meze nekladly. Zaslané snímky mohly znázorňovat kladné, ale samozřejmě také záporné aspekty. Lidé tak mohli zachytit, co je těší, ale i trápí. Naše letní soutěž se setkala s velkým zájmem a úkol odborné poroty vybrat ty nejlepší snímky, nebyl v žádném případě lehký“, zamýšlí se Renata Černilovská, která pracuje na pozici vedoucí Eurocentra Hradec Králové. Jako informační místo o Evropské unii poskytuje Eurocentrum i odpovědi na otázky týkající se této organizace.

Své otázky se chystá vznést i soutěžící Petr z Hořic. „Často nás média informují o některých nařízeních, nad nimiž kroutí nejeden Čech hlavou. Mnoho rozruchu budí například norma o zakřivení banánů. Rád bych se dozvěděl důvody pro její zavedení a zhodnocení deseti let našeho členství by mohlo být dobrou příležitostí k diskuzi s každým, koho toto téma zajímá“, podotýká pan Petr. Ale vraťme se zpět k samotné soutěži Deset let v Evropě.

Pro návštěvníky bude na středeční vernisáži připravena i ochutnávka drobných pochutin. Chcete – li si i Vy s námi zapřemýšlet nad tím, co nám EU „dala a vzala“, neváhejte a přijďte na vernisáž v Hradci Králové. Vernisáž pořádají Eurocentra Hradec Králové, Liberec a Pardubice ve spolupráci s informačními středisky Europe Direct.