Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Studenti středních škol si vyzkoušeli jednání institucí Evropské unie

21.04.2015

Ve čtvrtek 16. 4. 2015 se v zasedacím sále zastupitelstva Královéhradeckého kraje uskutečnila simulace jednání evropských institucí. Simulace se zúčastnily dvoučlenné týmy středoškoláků z Pardubického a Královéhradeckého kraje, které si rozdělily role členů Rady Evropské unie a Evropského parlamentu. Organizaci jednání zajišťovala Eurocentra Hradec Králové a Pardubice a střediska Europe Direct Hradec Králové a Pardubice.

Tři desítky studentů jednaly o aktuálním tématu, které v současné době hýbe Evropskou unií, a to imigrační politice Evropské unie, konkrétně o návrhu směrnice Rady a Evropského parlamentu, kterou se stanoví rámec Společenství pro společnou imigrační a azylovou politiku. Jejich úkolem bylo nejen tento návrh dobře prostudovat, ale také připravit si pozice státu, případně frakce, které na simulaci zastupovali.

Po představení svých stanovisek k imigraci a imigrační politice v úvodní části, se mohli studenti pustit do ostrého vyjednávání o konkrétní podobě směrnice. Nejživější diskuze se rozpoutala právě při pozměňovacích návrzích, kdy měly možnost debatovat obě instituce současně. Studenti prokázali schopnost reagovat na dotazy svých oponentů a obhajovat vlastní stanoviska, při kuloárních jednáních také schopnost dohodnout se na kompromisu.

Kompromis také zastřešil celé jednání, když se obě instituce po dlouhém pětihodinovém vyjednávání konečně shodly na finální podobě návrhu směrnice a jednomyslně jej odhlasovaly.

O vítězích simulace rozhodla kritéria, jako byly komunikační schopnosti studentů, orientace v diskutované problematice a schopnost argumentace. Jako zásadní se ukázala vyváženost týmů, díky které vyhrál tým slečen Kristýny Kubištové a Markéty Popelářové z Gymnázia Ústí nad Orlicí, který v simulaci zastupoval Finsko. Vítězný tým, kromě postupu do celostátního kola, se může těšit na letecký zájezd do Bruselu spojený s prohlídkou institucí Evropské unie, který se uskuteční na podzim tohoto roku. Vítězkám gratulujeme!

Fotogalerie